Ekonomi

Kıdem Tazminatı Ödeme Tablosu: En Yüksek ve En Düşük Ödeme Listesi

Çalışan vatandaşların işyerlerinde ki güvencesi olan kıdem tazminatı bir sigorta niteliğinde. 

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarına göre son dönemlerde değiştirilmesi gündemde olan kıdem tazminatı uygulamasında, çalışanlara yapılan ödeme listesine dair detayları derledik. 

Bu kapsamda halen uygulamada olan kıdem tazminatı mevzuatında yer alan en yüksek ve en düşük ödeme tutarlarını sizlere aktarıyoruz. 

KIDEM TAZMİNATI GÜNCEL ÖDEME LİSTESİ

Herhangi bir işyerinde çalışan sigortalı personel işinden çıkarılması durumunda ne kadar kıdem tazminatı ödemesi alır?

Kıdem tazminatı taban yani en düşük tutar asgari ücret ile çalışan vatandaşlara ödenir. Bir işyerinde 1 yıl çalıştıktan sonra işten çıkarılan çalışana ödenecek kıdem tazminatı tutarı brüt asgari ücret olarak yani 2 bin 558 TL olarak ödenir. Kıdem tazminatında tavan tutar ise 6 bin 17 TL. Bir çalışanın maaşı ne kadar olursa olsun alabileceği yıllık tutar 6 bin 17 TL’dir.

Ancak burada şu nokta önemli örneğin 5 yıllık bir çalışan işinden ayrılırsa 2 bin 558 TLx5 oranında ödeme yapılır. Çalışma süreci her bir yıl için bir maaş olarak çarpılarak kıdem tazminatı tutarı bulunur. 

Kıdem Tazminatı Almak için

Kıdem tazminatı almak için genel olarak çalışanın kendi isteği dışında işinden çıkarılmış olması gerekir. İşten çıkarılma, kovulma, işyerinin iflas etmesi gibi durumların yanında kanıtlanabilir haklı nedenlerden dolayı istifada da kıdem tazminatı ödemesi alınır. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir