Ekonomi

Kıdem Tazminatında Gelir Vergisi İadesi Müjdesi! Nasıl Alınır?

Kıdem tazminatı ile ilgili yaşanan son gelişmelerde çalışanları ve işverenleri yakından ilgilen durumlar bulunuyor. Buna göre, yürürlüğe giren  Gelir Vergisi reform paketiyle kıdem tazminatındaki gelir vergisi kesintisi iade edilecek. Bu iadeler için öne çıkan tarih ise 27 Mart 2018. Bu tarihten önce işten ayrılanlara geri iadeler olacak. İte bilinmesi gereken detaylar,

KIDEM TAZMİNATINDA GELİR VERGİSİ İADESİ

Yeni yürürlük kapsamında 27 Mart 2018’den önce işten ayrılanlara karşılıklı sonlandırma sözleşmesi kapsamında yasal haklarına ek olarak ödenen tazminatlar, iş kaybı, iş sonu tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlardan yapılan gelir vergisi kesintisinin iadesi sağlanacak. Ancak bu uygulama her durum için geçerli olmayacak.

Bu gelir vergisi iadesinden ihbar tazminatı, normal ücret, yıllık izin ücreti, geçmiş veya mevcut dönemdeki çalışmalar karşılığı yapılan hizmet primi ve ikramiye ödemeleri gibi ödemeler muaf tutulacak. İşverenlerce, hizmet erbabına, ölüm, engellilik ile hastalık sebebiyle verilen tazminat, yardımlar gelir vergisinden istisna olacak. Ayrıca yeni yasada işverenler için asgari ücret desteğide yer aldı. 12 ay daha devam edecek asgari ücret desteğinde işçi sayısı 500’ün altında olan işyerlerinde işçi başına 150 lira, 500’ün üzerinde olanlarda 100 lira asgari ücret desteği sağlanacak. SGK’ya prim borcu bulunan işverenler destekten yararlanamayacak. Ancak, borcunu yapılandıran ve düzenli ödeyenler destekten yararlanabilecek.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.