Ekonomi

Kiralara Gelen Zam Oranları Belli Oldu! TÜFE Oranına Göre Tavan Zam 16,81’i Geçemeyecek!

Milyonlarca vatandaş, kira artış oranlarını ve genel ekonomi haberlerini günden güne takip ederken, son zamanlarda, ‘TÜFE Kaç Oldu? Kira Artış Oranları Ne Kadar Olacak?’ soruları gittikçe artmaya başladı. Kira artış oranları , 12 aylık ortalama baz alınarak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ‘nin belirlediği oranlar dahilinde değişkenlik gösterir. 06.11.2019 itibariyle TÜFE’nin belirlemiş olduğu rakam 16,81 olarak, kira artış oranlarında maksimum zam oranı da 16,81 olarak belirlendi.

Kira artışları Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesine göre yapılır. Kanuna göre; sözleşmede farklı bir hüküm belirtilmedikçe konut kiraları 12 aylık ortalama Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre artırılıyordu. Bu uygulama 18 Ocak’ta çıkan torba yasa ile değişmişti. Bu tarihten itibaren kira artışının ÜFE yerine 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre belirlenmesi hükme bağlandı.

KONUTTA TAVAN ZAM ORANI YÜZDE 16,81 OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün enflasyon oranlarını açıkladı. Buna göre; 12 aylık ortalama TÜFE yüzde 16,81 oldu. Buna göre konutlardaki kira artışı için tavan yüzde 16,81 olacak. Bu oranı aşan zam kanunen kabul edilmiyor.

İŞ YERLERİNDE KİRA ARTIŞ UYGULAMASI

ÜFE’ye ayarlı artış devam etseydi kira artışı yüzde 22,58 olacaktı. İş yerlerinde enflasyona göre kira artışı uygulamasına 1 Temmuz 2020′de geçilecek.Bu tarihten sonra iş yerleri kiraları için yenilecek kontratlarda 12 aylık ortalama TÜFE baz alınacak. Ancak şu aşamada kira sözleşmesinde yazan hüküm ya da mülk sahibinin talebi dikkate alınacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir