Ekonomi

Komisyon tekrar toplandı! Asgari ücret ne kadar olacak?

Geçtiğimiz günlerde 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin ilki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleşmişti. 2020 yılı asgari ücret görüşmeleri için Asgari Ücret Komisyonu tekrar toplandı. Toplantıya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç ile komisyon üyeleri katıldı. Tekrar toplanan komisyon Türk-İş’te gerçekleşti.

 Türk-Iş Genel Başkanı açıklama yaptı

Toplantının açılışında konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bu yıl ilk defa DİSK ve HAK-İŞ ile birlikte bu süreci götürdüklerini kaydederek, “Geçen toplantı sonrası arkadaşlarımız DİSK ve HAK-İŞ’i ziyaret edip onların görüş ve kararını aldılar. Bugün arkadaşlarımız toplantılarını yapacak. Bizim arkadaşlarımız DİSK ve HAK-İŞ yetkililerine toplantı sonrası bilgi verecekler. Komisyon toplantısını yapacak. Sonra DİSK, HAK-İŞ ve Türk-İş kendi toplantılarını yapacak. Ortada dolaşan konuları biliyorsunuz. Açlık, yoksulluk sınırı vardı. Birde yaşam maliyeti vardı. O gün biz söylediğimiz rakam bunun altında olmasın diye talep ettik. Biz aynı noktadayız. DİSK’in talebi başka, HAK-İŞ ‘ortak bir karara katkı sağlarız’ diyor. İnşallah çalışanlar lehine güzel bir toplantı olur. Güzel bir rakam açıklarsa biz de mutlu olacağımızı ifade ederiz” dedi.

“Bu bir anayasa hükmüdür”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, asgari ücret komisyonunun bağımsız bir komisyon olduğu, çalışanların geçim şartları ve ülkedeki ekonomik duruma göre asgari ücret belirlenmeye çalışıldığını ve bunun bir anayasa hükmü olduğunu dile getirdi. Önder, konuşmasının devamında bugünkü toplantıda kamu kurumlarının temsilcisine birer sunum yapmalarını beklediklerini söyledi. 

Nurcan Önder ayrıca, “Geçen toplantımızda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve TÜİK’te belli konularda veriler ve raporlamaların komisyona sunulmasını istemiştik. Bugün hangi konular sunulacağını biz de bilmiyoruz. Şimdi onları dinleyeceğiz, değerlendireceğiz. Bir sonraki toplantımız TİSK ev sahipliğinde ayın 17’sinde olacak. Orada teknik çalışmalarımız olacak, son toplantıyı da Aralık ayının son haftası bakanımızın başkanlığında yapmayı planlıyoruz” diyerek belirlenecek asgari ücretin tüm çalışma hayatına ve ülkeye Hayırlı olsun dileklerinde bulundu. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir