Ekonomi

KOSGEB Kira Desteği Nasıl Alınır?

Kira ödemeleri için KOSGEB’in desteği iş yeri sahibi olmayan esnaflar için son derece önemli bir destektir. Kosgeb kira desteği 2019 sayesinde iş yeri sahibi olmayan kişiler, zorlanmadan kiralarını ödeyebiliyorlar.

KOSGEB Kira Desteği için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kosgeb girişimcilik kira desteğinden faydalanmak için aşağıdaki belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve başvuru kanallarına iletilmesi gerekiyor. Kosgeb kredi şartları eksiksiz tamamlanmadığında ise başvurular değerlendirilmeye alınmıyor.

  • Noter tarafından onaylanmış olan bir kira kontratı. Kimi zaman noter onayı olmadan da kabul edilebiliyor.
  • Kiracının ödeme yaptığına dair açıklamaları ile birlikte ödeme dekontu.  Kira ödemesinin banka üzerinden yapılmış olması gerekiyor.
  • Başvurularda stopaj ödemesi yapılması gerekiyor çünkü KOSGEB desteği stopaj ödemesni desteklemiyor. Bu nedenle başvuruyu yapan kişilerin stopaj ödemelerini de yapmaları gerekiyor.

KOSGEB Kira Desteği Limitleri Ne Kadar?

Kosgeb destekleri 2019 farklı miktarlarda verilmektedir. Oldukça esnek olan bu yardımlardan size en uygun olanını seçmelisiniz. Faydalanabileceğiniz ilk destek paketinde limit 30 bin TL’dir. 45.000 TL ve  21.000 TL’lik yardım paketleri de bulunmaktadır.

KOSGEB Kira Desteği Paketleri Arasından Nasıl Seçim Yapılır?

Bu destekler başvuru yapan kişilere peşin olarak ödenmez. İçerisinde kuruluş desteği, makine desteği ve kira desteği kalemlerini barındırır. İşletmenizin türü ne ise, bu türe göre destek paketleri arasından seçim yapmanız gerekmektedir.

 Örneğin 45 bin TL lik kira desteğinin içerisinde makine desteği ve kuruluş desteği de bulunmaktadır. Bu desteklerin miktarı 3 bin TL ile 2 bin TL dir. Eğer işletmenizin kira bedeli yüksek ise ve kuruluş işlemlerini tamamladıysanız bu destek sizin için uygun olabilir. Fakat eğer kuruluşunuz tamamlanmamış ve hala kurulumun tamamlanması için maddi desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, bu kredi desteği sizin işletmeniz için uygun bir tercih olmayacaktır.

Makine desteğine ihtiyaç duyan bir işletmeniz var ise ve kiranız da yüksek ise 30 bin TL lik kira desteği paketi işletmeniz için uygun seçenek olacaktır. Bu paket içerisinde 18 bin TL makine desteği ve kuruluş desteğini içerir.

Kamuilanlari.com Özel İçerik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.