Ekonomi

Kredi Borcu Olan Kişi Vefat Ederse Ne Olur? Ölen Kişinin Borcu Silinir Mi?

Ölen kişinin kredi borçlarına ne olur? Kredi borcu ödeyen kişilerin en fazla merak ettiği konuların başında vefat edilmesi durumunda neler olduğu geliyor. Kredi borçlarını silinmesi mümkün mü?

Birçok vatandaş tarafından merak ediliyor. Kredi borcu ödeyen kişi hayatını kaybederse hayat sigortası yaptırmışsa kalan ödemeleri sigorta şirketi tarafından karşılanır ve bundan dolayı bankalar kredi alacak kişilere hayat sigortası yaptırmak istiyorlar.

 Ölen kişinin kredi borcunun silinip silinmeyeceği hem kredi çekenler tarafından hem de ailesi tarafından oldukça merak ediliyor. Eğer hayat sigortası yaptırırsanız ve sözleşmede yer alan koşullar dahilinde borcun tamamı ödenebilir. 

Ancak hayat sigortası yaptırılmazsa borç kişinin mirasçılarına kalmaktadır. Bankalar bu gibi durumlarda önlem alıyorlar ve kredi almak isteyen kişiler hayat sigortası yaptırıyorlar. Ancak bankalar zorunlu olarak hayat sigortası yaptıramaz. Yani siz zorunlu bir şekilde hayat sigortası yaptırmak zorunda değilsiniz.

Bankalar kredi verdiği zaman dosya masraflarını yanı sıra bir de hayat sigortası yaptırmak isterler. Bankalar hayat sigortasının zorunlu tutmaz. Ancak banka personelleri size vefat durumlarında güvence altına alabilmek için hayat sigortası yaptırmanızı önerir. 

Kredi türüne göre Hayat sigortalarında değişiklik gösterir konut kredisi alan kişiye hayat sigortası ya da DASK sigortası yaptırılabilir. Hayat sigortasının zorunlu olmadığını bankaların hayat sigortası zorunlu tutulması gibi bir durumun olmadığını söylemekte yarar var. Eğer kişi kredi çekmiş ve hayat sigortası yaptırmamış ise borç kişinin mirasçıları tarafından karşılanır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir