Ekonomi

Kredi Çekmek İsteyenler Dikkat! İşte Kredi Notu Düşüklere Uygun Krediyi Sağlayan Bankalar!

Kredi notu, ya da kredi puanı, bireyin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen her türlü mali dengelere dayanarak çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkarılan sayısal bir ifadedir. Finans, reel sektör ve bireyler referans olarak bu kredi notunu kullanır.

Kredi kartı başvurusunda kredi notunuzun yüksek olması ve bankanın kriterlerine uygun seviyede olması oldukça önemlidir. Bu yüzden pek çok kişi kredi başvurusunda kredi notu düşüklere kredi veren bankaları tercih etmektedir. Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren özel ve kamu bankaları bazı durumlarda kredi notu düşük kişilere özel kredi kartı uygulamaları ve kampanyaları düzenleyebilmektedir.

Kredi notu 1 ile 699 puanları arasında olan kişiler, bankalar için en riskli grup olarak tanımlanmaktadır. Bu grupta bulunan kişilerin kredi kartı başvuruları çoğunlukla bankalar tarafından reddedilmektedir. Çünkü kredi notu bu puan aralığında bulunan müşteriler, daha önce kredi kartı borcu yüzünden yasal takibe girmiş kişilerden oluşmaktadır. Dolayısıyla bankalar, daha önce kredi kartı kullanıp borcunu ödeyememiş müşterilerin yeniden kredi kartı almalarına müsaade etmemektedir..

Kredi, bir kimseye belirli bir süre sonra geri almak kaydıyla satın alma gücü sağlanması veya bu gücün devredilmesi olarak tanımlanır. Bu sözü edilen nakdi kredi tanımıdır. Ancak bankalar bir tüzel ya da gerçek kişi lehine garanti ve kefalet vererek de kredilendirme yapabilir. Buna da gayrinakdi kredi denir.

Peki kredi notu düşüklere en uygun krediyi sağlayan bankalar hangileri?

Akbank Axess Free

QNB Finansbank

Bonus Garanti BBVA Bonus Flexi

Denizbank Bonus

TEB Bonus

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Bloke teminatlı kredi kartı, kredi notu düşük olan kişilerin başvurabileceği bir kredi kartı türüdür. Bu kredi kartını almadan önce, belirli bir miktarda parayı bankaya bloke ettirmek gerekir. Örneğin 1000 TL bloke ettirip 1000 TL limitli bir kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Bloke teminatlı kredi kartını kullanmak kredi notunuza olumlu yönde etki edecektir.

Bloke teminatlı kredi kartında yine taksitlendirme işlemi yapılabilir, puan kazanılabilir. Normal kredi kartından tek farkı, asgari ödeme tutarının bulunmamasıdır. Gelen borcun hepsini ay içerisinde ödemeniz gerekir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Bloke teminatlı kredi kartını almak için direkt olarak şubeye gidip başvuru yapmanız gerekir. Burada yapacağınız görüşme son derece önemli. Bloke teminatlı kart için bankanın bloke koyacağı bir miktar paranız olması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir