Ekonomi

Kredi Kartı Sahipleri Dikkat! Fiyatları Düşüren Uygulama Geliyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yeni bir düzenleme getiriyor. TCMB, mal ve hizmet alımlarında üye işyerlerine uygulanan komisyon oranı konusunda düzenleme yapacak. Bu düzenlemeye göre komisyon oranı yüzde 1.60’ı aşamayacak.


TCMB, “Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğ‘nde yaptığı değişikliğe göre üye işyerlerine uygulanan komisyon oranı yüzde 1.60’ı geçemeyecek. Taksitli mal ve hizmet alımlarında ise azami komisyon oranı her taksit için azami yüzde 0.89 oranında artırılacak.”

Yeni düzenleme 1 Kasım 2019’da yürürlüğe girecek

Yeni karar, 1 Kasım itibariyle uygulanacak. İşlem tutarının üye iş yerinin serbest kullanımına ertesi gün aktarılmaması halinde ise; söz konusu azami komisyon oranları, işlem tarihinin ertesi günü ile işlem tutarının üye iş yerinin serbest kullanımına geçmesi arasında kalan gün sayısı dikkate alınarak düşecek.

Fiyatlar düşecek

Düzenleme hayata geçtiği andan itibaren birçok ürün indirime girmeye başlayacak ve fiyatlar ciddi oranda düşecek. Sektör temsilcileri kredi kartı komisyonlarına verilen ve yüzde 3’e kadar çıkan oranın sınırlanmasıyla buradaki giderin ürün fiyatlarına kasım sonu aralık başı itibariyle yansıyabileceğini ifade ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir