Ekonomi

Kredi Kartları İçin Yeni Karar! O Şart Kaldırılıyor!

Günümüzde milyonları aşkın sayıda kredi kartı kullanıcısı mevcut. Yeni bir kredi kartı çıkarmak isteyen kullanıcı, banka ile gerçekleştirdiği ‘ıslak imza ve yazılı şekil‘ formatına uyarak yeni bir kart sahibi olurken, o şartın kaldırılmasına yönelik karar verilerek Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu‘nda da değişiklik yapılması için çalışma başlatılacak.

NE ZAMAN UYGULAMAYA GEÇİLECEK?

Karar onaylanırsa, önümüzdeki yıl uygulamaya geçilecek.

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı‘nda yer alan detaya göre; finansal kuruluşların müşterileriyle yaptıkları işlemlerde fiziki belge ve ıslak imza kullanımının azaltılmasına yönelik önemli bir adım atılacak.

2020 yılında hayata geçirilmesi planlanan düzenleme adı altında banka kartları ve kredi kartlarının çıkarılmasına, kullanımına, takas ve mahsup işlemlerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu‘nda da değişiklik yapılacağı düşünülüyor.

O ŞARTLAR KALDIRILIYOR
İlgili kanunda yapılacak değişiklik sonrası, kart çıkaran kuruluşlar ile kart sahipleri arasındaki ilişkileri düzenleyen sözleşmelerde aranan yazılı şekil şartı kaldırılacak. Sözleşmelerde ıslak imza şartı aranmayacak olup, uzaktan iletişim araçları ile online kanallar üzerinden yapılabilmesi sağlanacak.

KREDİ KARTI ÇIKARMAK İSTEYEN VATANDAŞ NE YAPACAK?
Bu düzenleme ile beraber,kredi kartı çıkarmak isteyen vatandaşlar artık banka şubelerine gitmek zorunda kalmayacak.

Uygulamanın hayata geçmesi durumunda kredi kartları için farklı kanallar üzerinden başvuru yapılabilecek.

1) Birebir başvuru: banka şubesinde başvuru sonrası düzenlenen sözleşme imzalatıldıktan sonra kredi kartı ya şubeden alınıyor ya da adrese yollanıyor.

2) İnternet ve SMS üzerinden yapılan başvurular: sözleşme metni kurye ile getirilip adreste imza alındıktan sonra kart teslimatı gerçekleşiyor.

UZAKTAN İLETİŞİM KURULACAK
Faktoring ve finansman sözleşmelerinde aranan yazılı şekil şartı da kaldırılarak sözleşmelerin ıslak imza şartı aranmaksızın uzaktan iletişim araçları ile yapılabilmesine yönelik adım atılacak.

KANUN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAK

Finansal kuruluş olarak faaliyet gösteren finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin kuruluş ve çalışma esasları ile finansal kiralama, faktoring ve finansman sözleşmelerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen 6361 sayılı kanunda değişiklik yapılacak..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir