Ekonomi

Kurumların 1 Temmuz Kararıyla Maaşlara İlave Zam Verilmesinin Önüne Geçildi

Memur ve emekli maaşları için enflasyon farkı zammının açıklanmasına iki gün kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak veriler sonrası enflasyon farkı netlik kazanacak. 

Yılın ilk beş ayında enflasyon oranı yüzde 4.99 olurken Haziran ayında bu oranın daha da düşmesi bekleniyor. 

Meyve sebze fiyatlarının mevsimler etkiler nedeniyle düşmesi Haziran ayı enflasyonunu azaltacak. Bu durumda memur maaşlarına daha düşük oranda bir zam olması anlamına geliyor. 

ZAMLAR MAAŞA YANSIMAYACAK

23 Haziran seçimlerinden sonra ardarda zam haberleri gelmişti. Motorine yapılan zam ile başlayan furya çayi şeker, elektrik ile devam etmişti. Bu zamların çoğunun uygulamaya giriş tarihleri ise 1 Temmuz olarak açıklandı. 

Kurumların zamlar için 1 Temmuz’u esas almaları ise enflasyon açısından önemli Zira çay ve şekere yüzde 15, Elektrik fiyatlarına da bu zamların hemen ardından yüzde 15’lik zam olacağı bildirildi. Bu zamlar enflasyon oranlarını artıracak. Ancak Temmuz’da geçerli olacağı için ikinci altı aylık bölümü etkileyecek. 

Yani bu zamların neden olduğu enflaasyon farkı zammı memur ve emeklilere Ocak 2020’de maaşlara yansıyacak. 

Uzman Değerlendirmesi: İlave Zamların Önüne Geçildi

Uzmanlar tarafından konuya dair yapılan değerlendirmelerde; memur ve emeklilere daha yüksek zam verilmesin diye bu zamların Haziran ayı değilde Temmuz ayında yapıldığı ifade edildi. Bu sayede yılın ilk 6 ayının enflasyon oranı düşük tutturuldu ve ek zamların önüne geçildi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir