Ekonomi

KYK Borcu Olanlar Borçlarını En Fazla Ne Kadar Süre Erteleyebilir?

Üniversitelerin önlisans ve lisans bölümlerinden eğitim alan milyonlarca öğrenci KYK’dan öğrenim kredisi kullandı ve kullanmaya devam ediyor. Her ay düzenli olarak KYK’dan kredi alan öğrenciler eğitim süreleri sona erinde bu borcu ödemekle mükellef oluyorlar. 

Ancak her aday mezun olduktan sonra işe giremediği için borçlarını ya erteliyorlar yada ödeyemiyorlar. Peki KYK’ya öğrenim kredisi borcu olan ancak borcunu ödeyemeyenler ne kadar süre bu boçları erteleme hakkına sahipler? 

Kamuilanlari.com olarak bu konuya dair yapılan resmi açıklamayı sizlerle buluşturuyoruz. 

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU ERTELEME SÜRESİ

KYK öğrenim kredisi borcu olan ve borcunu ödeyemen vatandaşların durumu için geçtiğimiz günlerde Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verildi. 

İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk tarafından verilen soru önergesinde KYK Öğrenim Kredisi borcu olanların; bu borçlarını ne kadar sürede ödemeleri gerektiği soruldu. Spor Bakanı Kasapoğlu tarafından bu soruya verilen yanıtta, borcu olanların durumlarını KYK’ya bidlirmek koşulu ile sigortalı bir işe girene kadar borçlarını ödeyebilecekleri ifade edildi. 

O Açıklama

“Bakanlığımızdan öğrenim kredisi almış olan öğrencinin borcunu, öğrenim gördüğü okulun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl (öğrencinin lisansüstü eğitim görmesi halinde dört yıl) sonra başlamak üzere kredi aldığı sürede ve aylık dönemler halinde ödemesi gerekmektedir. Öğrenim kredisi alan öğrencilerin sigortalı bir işte çalışıncaya kadar kredi borcunu ödeme zorunluluğu bulunmamakta olup sigortalı bir işe girene kadar da borcunu erteleme imkânı mevcuttur.”

KYK öğrenim kredisi borcunu ertelemek isteyen vatandaşlar durumlarını KYK’ya bildirerek borçlarını erteleyebilirler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir