Ekonomi

KYK Öğrenim Kredisi Borçlarının Ödenme Zorunluluğuna Dair Uyarı

Türkiye’de üniversite eğitimi almış milyonlarca öğrenci, eğitim süreleri boyunca KYK’dan öğrenim kredisi kullanıyorlar. 

KYK öğrenim kredisi için borçlanan öğrenciler mezun olduktan sonra bu borçlarını ödemeleri gerekiyor. Ancak işsizlik sorunu nedeniyle borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için bu konuda zorluk çekiyorlar.

KYK öğrenim kredisi borçları için ise Spor Bakanı Kasapoğlu’ndan resmi açıklama geldi. 

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇ ERTELEMESİ

KYK öğrenim kredisi borcu olan vatandaşların durumlarına dair İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk, Gençlik ve Spor Bakanı Muhammer Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Bu soru önergesinde KYK öğrenim kredisi borçlarının ne zaman ödenmeye başlanması gerektiğine dair bilgi paylaşılması talep edildi. 

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu bu konuda yapmış olduğu açıklamasında öğrenim kredisi borcu olan vatandaşların sigortalı bir işte çalışmaya başlamalarına kadar borçlarını erteyelebileceğini belirtti. 

Borçlar Sigortalı İşe Girene Kadar Ertelenebilir

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu KYK Öğrenim Kredisi borçlarına dair şu ifadeleri kullandı. 

“Bakanlığımızdan öğrenim kredisi almış olan öğrencinin borcunu, öğrenim gördüğü okulun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl (öğrencinin lisansüstü eğitim görmesi halinde dört yıl) sonra başlamak üzere kredi aldığı sürede ve aylık dönemler halinde ödemesi gerekmektedir. Öğrenim kredisi alan öğrencilerin sigortalı bir işte çalışıncaya kadar kredi borcunu ödeme zorunluluğu bulunmamakta olup sigortalı bir işe girene kadar da borcunu erteleme imkânı mevcuttur. Vatani görevini yerine getirmekte olan borçlularımızın kredi borçları da durumlarını belgelendirmeleri halinde askerlik sürelerince ertelenmektedir”

İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk öğrenim kredisi borçlularına dair uyarısında, vatandaşların durumlarını KYK bildirmeleri gerektiği hatırlatmasında bulundu. İsmail Koncuk açıklamasında sigortalı bir işe girmemiş olan, işsiz kredi borçlusu olanların gerekli evraklarla birlikte KYK’ya başvuruda bulunmaları gerektiğini ifade etti. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir