Ekonomi

Maliye Bakanı Albayrak: Enflasyon Hedefimize Ulaşacağız

Bilindiği üzere gün içerisinde TÜİK 2019 Nisan ayı enflasyon verilerini açıklamıştı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre Nisan ayında enflasyon oranı bir önceki aya yüzde 1.69 oranında arttı. 

Yıllık enflasyon oranlarına bakıldığında, Nisan 2019 döneminde bir önceki yıla yüzde 19.50 oranında artış gösterdi. Enflasyon rakamlarının yüksek çıkmasıyla hükümet tarafından yapılacak açıklanma beklenmeye başlandı.

Konuya dair ilk değerlendirme ise ekonominin patronu Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldi. 

MALİYE BAKANI ALBAYRAK’TAN ENFLASYON HEDEFİ AÇIKLAMASI

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak kendisine ait sosyal medya hesabı üzerinden yayımlamış olduğu bir açıklama ile enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Bu konuda önümüzdeki süreç ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, yaz aylarında gıda ürünlerinde yaşanacak fiyat azalmaları ile enflasyon hedeflerinin tutturulacağını söyledi. 

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın Enflasyon Açıklaması

“Yıllık enflasyon yüzde 19,71’den 19,50’ye geriledi. Ayrıca çekirdek enflasyonda da yıllık yüzde 17,53’ten 16,30’a önemli bir gerileme oldu. Bu gelişmeler, yaz aylarında özellikle gıdada sağlanacak düşüşle, hedeflerimizi tutturacağımızı gösteriyor.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir