Ekonomi

Maliye Bakanı Albayrak Enflasyon Rakamları Değerlendirmesi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon rakamlarının Şubat ayında beklentilerin altında çıkmış olmasının ardından Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan konuya ilişkin değerlendirme geldi.

BERAT ALBAYRAK’TAN ENFLASYON AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Enflasyon rakamlarının beklentilerin altında çıkmış olmasını değerlendiren Bakan Berat Albayrak’ın Twitter paylaşımları şu yönde.

* Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat ayında yüzde 0,16 oranında gerçekleşerek beklentilerin altında arttı. Yıllık tüketici enflasyonu ise uzun bir süre sonrasında yüzde 19,67 gerçekleşerek yüzde 20 seviyesinin altında gerçekleşti.

* Şubat ayı enflasyon rakamı alınan tedbirlerin etkisini gösteriyor. Enflasyon gerilemeye devam edecek. Özellikle yüzde 19.02’den yüzde 18.12’ye gerileyen çekirdek enflasyon, düşüş eğiliminin giderek belirginleştiğini ortaya koyuyor.

* ÜFE’deki ciddi düşüş de, enflasyondaki düşüşün güçlenerek devam edeceğini gösteriyor. Gıda enflasyonun mevsimsel olumsuz etkiye rağmen, beklentilerin altında kalması Tanzim Satış kararının gıda fiyatlarını baskılamadaki başarısını göstermiştir.

* Önümüzdeki süreç için enflasyon açısından çok daha iyimseriz. Mevsimsel olumsuzlukların geride kalması ve ikinci çeyrekten itibaren özellikle gıda tarafında atacağımız yapısal adımlarla, yaz aylarından itibaren tüm kalemlerde güçlü düşüşler göreceğiz.

TEK HANELERE DÜŞECEĞİNE İNANCIMIZ TAM

Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklamasının sonunda ayrıca enflasyon rakamlarının tek haneleri seviyelere düşmesine dair bir paylaşımda bulundu. 2019’da daha iyi bir performans sergileceğini dile getiren Berat Albayrak şu ifadelere yer verdi.

”2019’u YEP’teki hedeflerimizden daha iyi bir performans ile kapatacağımıza ve tek haneli enflasyon hedefimize beklenenden daha kısa sürede ulaşacağımıza inancımız tam.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir