Ekonomi

Maliye Bakanı Albayrak: Enflasyon Rakamları Hedefimizin Altında Olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bazı etkinlikler kapsamında Trabzon’a gitti. Burada katıldığı etkinlikler kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Bakan Berat Albayrak ekonomi konusuna dair açıklamalarda bulundu. 

Ekonomi piyasasının yakından takip ettiği enflasyon rakamlarının geleceğine dair açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Berat Albayrak dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

MALİYE BAKANI ALBAYRAK’TAN ENFLASYON AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyon konusuna dair yapmış olduğu açıklamalarında, uygulanan programlara değindi. Bakanlığın enflasyon konusunda attığı adımları değerlendiren Bakan Albayrak şu ifadeleri kullandı. 

“Yüksek enflasyon beklentileri ve bu bağlamda üretim ve tüketim, kararlılığı olumsuz etkilediği gibi uluslararası rekabeti de faizleri de olumsuz etkiliyor. İşte bu nedenle programımızın birinci önceliklerinden bir tanesini enflasyonda kalıcı düşüşün sağlanması ve tek haneli seviyelerin yakalanması olarak ortaya koyduk.
Geçtiğimiz ekimde yüzde 25’lerin üzerini test etti, gördü ve attığımız adımlarla enflasyonla topyekun mücadeleyle 2018 yılını hedefin altında da gerçekleştirerek kapattık.”

Tanzim Satışları

Enflasyonun artmasında en öneml kalemin gıda fiyatları olduğunu ifade eden Bakan Berat Albayrak bu durumunda tanzim satışları ile tersine çevrildiğini ifade etti. 

”Bunun yanında enflasyon üzerindeki baskının özellikle en başında gelen en önemli unsurlarından bir tanesi malum gıda fiyatlarındaki bu spekülatif artışı sınırlamak amacıyla İstanbul ve Ankara’da başlayarak, bugün yaklaşık 10-15’i geçti, büyükşehirlerimiz noktasında tanzim satış noktaları devreye alındı.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir