Ekonomi

Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Ekonomi Paketinde Yer Alan 2020 Asgari Ücret Zam Detayı

2020 yılı asgari ücret maaş zammı oranının ne kadar olacağı konusu ekonomi gündeminde ilk sıralarda konuşulmaya başlandı. 

2020 yılında yüksek oranda bir zam bekleyen asgari ücretli vatandaşlar kendi taleplerini dile getirirken Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan açıklanan ekonomi paketinde yer alan veriler bu zam oranı hakkında değerlendirmeler yapılmasına neden oldu. 

3 yıllık ekonomi paketinde yer alan asgari ücret ile ilgili detayları Kamuilanlari.com olarak değerlendiriyoruz. 

2020 YILI ASGARİ ÜCRET ZAM ORANI

Asgari ücret zam oranı ile ilgili ekonomi uzmanları verilere göre değerlendirmeler yapmaya başladılar. 

Asgari ücret zam oranı için enflasyon verileri ön plana çıkıyor. 2019 yılında alınan zam kararının enflasyon rakamlarına göre alınmış olması 2020 yılında da bu verilerin ön plana çıkmasına neden oldu. 

Bu kapsamda zam oranı için enflasyon rakamları bekleniyor. Enflasyon rakamları için gelecek oran ise yüzde 10 ile yüzde 15 bandı arasında olması bekleniyor. Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak tarafından 2019 yılı enflasyon beklentisi yüzde 12. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın beklenti anketinden çıkan enflasyon oranı tahmini ise yüzde 13.96. 

2019 enflasyon verilerine göre zam kararı alınırsa Maliye Bakanı Albayrak tarafından açıklanan enflasyon rakamı olan yüzde 12’lik tutar göze çarpıyor. Eğer maaşlar yüzde 12 artarsa asgari ücret 2 bin 260 TL seviyesine yükselir.

2020 Enflasyon Oran Hedefleri

Asgari ücret için ekonomi paketinde yer alan en önemli detay ise 2020 enflasyon hedefleri. Asgari ücrete 2020 yılı için yapılacak zam oranında, 2020 enflasyon hedefleri esas alınabilir. Ekonomi programında Maliye Bakanı Albayrak bu rakamı yüzde 8.5 olarak açıkladı. Eğer 2020 enflasyon hedeflerine göre maaş zammı kararı alınırsa maaşlar 170 TL oranında artacak ve 2 bin 191 TL bandına çıkacak.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir