Ekonomi

Malulen Emekli Olanlar Çalışırlarsa Emekli Maaşları Kesilir Mi?

Çalışma hayatı içerisinde yer alan ancak çeşitli sağlık nedenlerinden dolayı emekli olmuş çok sayıda vatandaş bulunuyor. 

Malulen emekli olan vatandaşlara sağlanan maaş tutarında aylık ödeme alan vatandaşlardan bazıları ise enflasyon oranları karşısında ekonomik zorluk yaşamaya başladılar. 

Peki malulen emekli olan bir vatandaş karşılaşılan bu ekonomik zorluklar nedeniyle çalışma hayatına geri dönerse maaşı kesilir mi? İşte yanıtı;

MALULEN EMEKLİ OLMUŞ ÇALIŞMA HAYATINA DÖNERSE NE OLUR?

SGK’ya gerekli başvuru koşullarını yerine getirip malul aylığı vatandaşlar, sigortalı olarak yeniden çalışma hayatına başlarlarsa emekli aylıkları kesilir. 5510 sayılı Kanuna göre malullük aylığı almakta iken bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başlayanların malullük aylıkları, çalışmaya başladıkları tarihi takip eden ödeme dönemi başında kesilir ve çalıştıkları süre boyunca bunlar için kısa ve uzun vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortasına ait prim alınır.

SGK mevzuatında yer alan bu hükümler kapsamında malul aylığı alıp işe girdiği için maaşı kesilen vatandaşların yeniden maaş alma hakları da bulunuyor. Malul aylığı alırken işe giren vatandaşlar işten ayrıldıktan sonra tekrar işe başvuruda bulunurlarsa malul aylıklarını yeniden alma hakkına da sahipler. Ancak bunun SGK’ya tekrar başvuru yapmak gerekiyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir