Ekonomi

Malulen Emekli Olmaya Neden Olan Hastalıklar: Göz Bozukluğundan Emekli Olma

Çalışma hayatı içerisinde yer alan vatandaşların bir bölümü malulen emekli olma konusu çok ciddi şekilde araştırıyorlar. 

Kendilerine yada yakın akrabalarında bulunan hastalıkların malulen emekli olmaya engel olup olmadığını merak eden vatandaşlar için bu konuda uygulamada olan mevzuat detaylarını zaman zaman paylaşıyoruz. 

Bu haberimizde de siz okuyucularımıza göz bozukluğundan malulen olma detaylarını aktarıyoruz. 

GÖZ BOZUKLUĞUNDAN MALULEN EMEKLİ OLMA

SGK’nın mevzuatına göre aşağıda yer alan hastalıklardan birinin mevcut olması durumunda malulen emeklilik mümkün olabilir.

Görme Azlığı: Bariz bir patolojinin varlığını ileri tetkiklerin de desteklediği en iyi düzeltmeyle bile artmayan, her bir gözün görme keskinliğini ileri derecede bozan görme azlığı (Bilateral 0,1 [20/200] ve bu seviyenin altında görme keskinliği olması) Bu bağlamda katarakt, üveit, glokom, retina hastalıkları gibi hastalıklar için malulen emeklilik tedavi işlemlerinin ardından değerlendirilmekte. 

Bunların yanında her iki gözde periferik görme alanının 10°’ye kadar daralarak sekel oluşturması ve tübüler görme seviyesine düşmesi malulen emekliliğe neden olabilir. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir