Ekonomi

Mart Ayı Açlık ve Yoksulluk Rakamları İle Fiyatı Artan Kalemler

Türk-İş Sendikası aylık olarak hazırladığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırma sonuçlarını açıkladı. Mart ayı için yapılan araştırma ve sonuçlarına dair verileri sizlerle paylaşıyoruz. 

MART AYI AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI AÇIKLAMASI

Türk-İş tarafından açıklanan rakamlara göre; Mart ayında 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “açlık sınırı” 2 bin 14 lira olarak tespit edildi. Aynı araştırmada gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 6 bin 561 lira oldu. 

Türk İş araştırmasında ayrıca enflasyon oranlarına dair de veriler incelendi. Buna göre tanzim satışlarının uygulanmaya devam etmesine karşın gıda fiyatlarının arttığı belirlendi. 

. Yılın ilk üç ayında gıda fiyatlarındaki artış yüzde 3,76 oldu. Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış yüzde 21,13 olarak hesaplandı. Fiyatı gerileyen gıda ürünleri süt ve yoğurt olurken peynir de fiyatında düşme yaşanan ürünlerden oldu. Kıyma ve kuşbaşı et ile tavuk ve sakatat fiyatı Mart ayında sabit kalırken balık fiyatları arttı. Yumurta fiyatlarının gerilediğinin tespit edildiği araştırmada sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artış dikkat çekti. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir