Ekonomi

Memur Olmak İsteyecek Adayları Heveslendirecek 6 Farklı Sosyal ve Mali Destek

Türkiye’de yeni mezunların, halen özel sektörde çalışanların ve çeşitli durumlarda olan vatandaşların en büyük hayali devlet bünyesinde işe girmek. 

Devlet kurumlarında çalışmak isteyen adayların temel nedenleri sürekli ve düzenli iş imkanı, çok önemli sosyal ve mali haklar, resmi tatil, yıllık ve özel durum izinleri ile her hakkın koruma altında olması.

Devlette çalışan vatandaşlara sağlanan bu hakların yanında bazı özel imtiyazlarda memur olmayı daha cazip kılıyor. İşte o nedenler;

MEMUR OLMAYI DAHA CAZİP HALE GETİREN NEDENLER

Memur olarak çalışan vatandaşların maaşları belirli kriterlere göre belirlenir. Ayrıca maaşlara ek ödemeler yapılıyor. İşte o ödemeler;

Maaşlara Aile Yardımı Desteği

Memurlara yapılan en önemli desteklerden bir tanesi aile yardımı ödeneği. Bu ödemeler memurun aile yapısına göre değişmekte olup verilen ek tutar şu şekildedir. Eş yardımı için memur 277 TL,  6 yaşından küçük çocuklar için 64 TL ve 6 yaşından büyük çocuklar için 32 TL (her çocuk için ayrı ayrı ödenir)

Sosyal Denge Tazminatı

Bir diğer yardım ise belediyeler ve bağlı kuruluşları ile il özel idarelerinde görevli memurlara yapılan sosyal denge tazmitanı ödemesi. Bu ödemeler en yüksek Devlet memuru aylığı tutarını aşmayacak şekilde her ay sosyal denge tazminatı ödenebiliyor.

Çocuk Sahibi Olacaklara Doğum Parası

Çocuk sahibi olmaya hazırlanan memurlara ödenen ek ödemelerden bir tanesi de doğum parası. Bu ödeme çocuk sayısına göre değişmekte olup bir çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üç ve daha fazla çocuk için 600 TL ödenir.

Memurlara Giyecek ve Yiyecek Yardımı

Devlet birimlerinde çalışan memurlara ödenen desteklerden bazıları da giyecek ve yiyecek yardımı. Giyecek yardımı görevli personelin çalıştığı unvan ile ilgili giymeleri gereken kıyafetlerin sağlanması şeklinde olurken yiyecek yardımı ise memurların yemek giderlerinin bir bölümü kurum bütçesinden karşılanması şeklinde oluyor. 

Toplu Sözleşme İkramiyesi Ödemesi

Sendika üyesi olan memurlara sağlanan bu destek ödemesi her yıl ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında ödenir. Maaşlara yansıtılarak yapılan bu ödemeler 3 aylık süre için 97 TL’dir.

Cenaze veya Ölüm Yardımı Desteği

Kamu kurumlarında çalışan bir devlet memurunun eşi ya da çocuklarından birinin hayatını kaybetmesi durumunda 1241 TL yardım parası ödenir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir