Ekonomi

Memur, SSK ve Bağkur Emekliler Ne Kadar Maaş Zammı Alacaklar?

Hükümet ile memurlar arasında 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirildi. Bu görüşmeler uzun süre devam etsede anlaşma sağlanamadı. 

Hakem kuruluna taşınan zam konusu kurulun hükümetin teklifinikabul etmesi ile son buldu. 

Bu çerçevede memur maaşlarına 2020 yılının ilk altı ayında yüzde 4, ikinci aylık dönemde yüzde 4, 2021 yılının ilk altı ayında yüzde 3, ikinci altı dönemde ise yüzde 3 zam verildi. 

EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM NASIL OLDU?

Memur maaşlarına yapılacak zam sonrası ise memur emeklilerinin maaşlarına da yüzde 2020 yılında yüzde 4 oranında bir zam yapılacak. Bu zammın ardından oluşacak en düşük memur emekli maaşı 2.522 liradan 2.623 liraya çıkacak. Ayrıca bu rakama 6 aylık enflasyon farkı da eklenecek. 

SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşı ocak ve temmuz aylarında hesaplanan son 6 aylık kümülatif enflasyon oranına göre belirleniyor.

Bunun anlamı ise SSK ve Bağkur emeklililerinin maaşları enflasyon oranlarında yaşanacak artışa göre belirlenecek. 2019 yılının ikinci yarısında oluşacak olan enflasyon oranı sonrası maaşlara yapılacka zam oranları netlik kazanacak. SSK ve Bağkur emeklisi için yapılacak olan zam miktarları Kasım ayında az çok tahmin edilebilir seviyeye gelir. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir