Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı 2019, 2020 ve 2021 Yılı Enflasyon Beklentilerini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, ekonomi konusunda yapmış olduğu konuşmasında enflasyon değerlendirmesinde bulundu.

Kısa süre önce alınan faiz indirimi kararları sonrası oluşan piyasa durumunu da ele alan Murat Uysal’ın açıklamalarının tüm ayrıntılarını sizlerle paylaşıyoruz. İşte Murat Uysal’ın enflasyon değerlendirmesi. 

2019 YILI SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 13.9 

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyelerine bir sunum gerçekleştirdi. Burada ekonomi gündemine ilişkin detaylı veriler paylaşan Murat Uysal yaşanan süreci olumlu tabloya dikkat çekti.

Bu konuda alınan faiz indirimi kararı sonrası iç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkilerin enflasyonda ki düşüşü tetikleyeceğini ifade etti. Konuşmasında 2019 yılı sonu, 202 ve 2021 yılları sonunda oluşacak enflasyon beklentilerini açıklayan Murat Uysal şu ifadeleri kullandı. 

”Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Enflasyonu düşürmeye odaklı, sıkı bir politika duruşu ve güçlendirilmiş politika koordinasyonu altında, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağı öngörülmektedir. Enflasyonun 2019 yıl sonunda yüzde 13,9 olarak gerçekleşeceği; 2020 yıl sonunda yüzde 8,2’ye, 2021 yıl sonunda ise yüzde 5,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahmin edilmektedir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir