Ekonomi

Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mı? Ekonomi uzmanları açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından her ay olduğu gibi bu ayda 24 Ekim Perşembe günü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı gerçekleştirilecek. Daha önce gerçekleşen toplantılarda 425 ve 325 baz puan faiz indirimi yapan Merkez Bankasının bu toplantısında ne kadar faiz indirimi yapacağı merak konusu oldu.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ BEKLENİYOR!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sona erdi. Bu kapsamında, ankete katılan ekonomistlerin politika faizi (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) hakkında beklentileri 100 baz puan indirim yapması bekleniyor.

425+325:750 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ YAPILDI

Ekonomi uzmanların katılım gösterdiği faiz indirim anketinde politika faizinin sabit tutulacağını tahmin ederken, indirim bekleyen 13 ekonomistin tahminleri en düşük 50, en yüksek 200 baz puan tahminleri yer aldı. Merkez Bankası daha önce yaptığı faiz indirim toplantılarında ilk olarak 425 baz puan faiz indirimi yapıldı. İkinci faiz indirimi 12 Eylül’de 325 baz puan olarak gerçekleştirilmiş ve yüzde 16,50 seviyesinde indi. Toplamda 750 baz puan faiz indirimi gerçekleştirildi. Yeni faiz indirimi toplantısında ne kadar yapılacağı şimdiden merak edilmeye başlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir