Ekonomi

Milyonlar Bekliyordu! KYK Borçlarına Af Gelecek Mi? Faiz Affı Çıkacak Mı?

Öğrenim kredisi aldıktan sonra öğrenim hayatını bitiren ve iş istihdamı sağlayamayan sayısı milyonları aşkın öğrenci her gün ‘KYK borçlarına af gelecek mi? KYK borçları silinecek mi? sorularına cevap arıyor.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

KİMLER KYK KREDİSİ ALABİLİR?

Ön lisans öğrencileri,
Lisans öğrencileri,
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

KYK öğrenim kredisi alıp sonrasında ödeyecek imkanı bulunmayan milyonlarca işsiz, ‘KYK borcuna af gelecek mi?’ sorusuna cevap arıyor.  KYK tarafından alınan kredileri mezun öğrencilerin, en geç 2 yıl sonra geri ödemeye başlaması gerekiyor. Yapılan düzenlemeye göreyse kredi çeken öğrencilerin sigortalı bir işte çalışıncaya kadar borç ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Borcunu zamanında ödeyemeyen öğrencilere uygulanan faiz sebebiyle borçların giderek büyüdüğü, borçluların ödeme yapabilmesinin imkansız hale geldiği belirtildi. Konu, Meclis’in gündemine de taşındı. TBMM’ye KYK borçlarının silinmesine ilişkin kanun teklifi sunuldu. Eğer teklif kabul edilirse tüm öğrencilerin borçları silinebilir.

Başvurular nereye yapılacak?

KYK burs ve öğrenim kredisi başvurularına; ön lisans, lisans ve lisans üstü öğrencileri başvuru yapabilmektedir. Müracaatlar e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. KYK borç ödeme planı Öğrenciler borcunu eğitim süresi tamamlandıktan iki yıl sonra ödemeye başlayacak. Borç tutarı ve aylık taksitler ‘’Öğrenim/Katkı Kredisi Borç Sorgulama’’ sekmesinden sorgulanabiliyor.

Kimler KYK borcunu sildirebilir?

Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden ‘’hayatını çalışarak kazanamaz’’ ibaresi bulunan sağlık raporu alanların veya vefat edenlerin KYK borçları silinmektedir.

KYK borcu nasıl ödeniyor?

KYK borçları Ziraat Bankasına ödenmektedir. Taksitler Ziraat Bankası şubeleri veya intenet bankacılığı üzerinden ödenebilmektedir.

Zamanında ödenmemiş KYK borçları ne olur?

Öğrencilerin kredi hakkını kaybettiği son tarihten iki yıl sonrasında ödeme yapmaya başlaması gerekiyor. Borç, kredinin verildiği tarihten normal öğrenim süreleri tamamlanıncaya kadar geçen miktara, enflasyon artışının ilave edilmesiyle tespit edilmektedir. İki yıl sonrasında ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 gecikme zammı uygulanmaktadır. Bundan dolayı borç tutarı, kredinin 3 katına kadar çıkabilmektedir.

KYK borçlarını erken ödemeye indirim var mı?

Borçların erken ödenmesi durumunda borca indirim yapılmaktadır. Ancak kredi borcunun tamamının, ödeme başlangıç tarihinden ödenmesi halinde indirim uygulanır. İndirimler anaparaya değil, anaparaya eklenen enflasyon farkı sebebiyle doğan borçlara uygulanır. Ödeme başlangıç tarihi öncesinde borç eğer ilk yılda ödenirse yüzde 30, ikinci yıl ödenirse yüzde 20 erken ödeme indirimi uygulanmaktadır.

KYK borçları ertelenebilir mi?

KYK borçları bir yıllık süreyle ertelenebilmektedir. Borç ödeme vadesi henüz başlamayanlar ve borcunu aksatmadan ödeyenler ‘’turkiye.gov.tr’’ adresinden e-Devlet şifreleriyle borç erteleme talebinde bulunabilmektedir.

PEKİ KYK BORÇLARINA AF GELECEK Mİ?

Meclisin açılmasıyla birlikte KYK borçlarının gündeme gelmesi bekleniyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM’ye Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK kredi borçlarının silinmesine ilişkin kanun teklifi sunuldu. Milletvekilleri arasında yapılacak olan görüşmenin sonucunda oylamalar yapılacak ve oylamada ilgili kanun teklifi kabul edilirse tüm öğrencilerin borçları silinecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir