Ekonomi

Milyonlarca Kişiye Erken Emeklilik ! İşte Aranan Şartlar

Türkiye’de milyonlarca çalışan ve memur emekli olacağı tarihi merak ederken yaş yıl ve prim şartlarını tamamlayan vatandaşlar emekli olabiliyor. Ancak bazı kesimlerin erken emeklilik hakkı bulunurken bu kesimlerden biri de engelli vatandaşlardır. 

ENGELLİ VATANDAŞLARA ERKEN EMEKLİLİK

Sosyal güvenlik mevzuatında bazı rahatsızlıkları ya da engelleri bulunan vatandaşlar için erken emeklilik imkanları bulunuyor. Bu bağlamda ister doğuştan engelli olup SSK’lı, Bağkur’lu ya da memur olarak çalışmaya başlasın, isterse işe girdikten sonra engelli olsun, her engellinin erken emekli olma hakkı bulunuyor.

Engellilerin emeklilikte 1 Ekim 2008 tarihi milat olarak bulunurken bu tarihte bir yasa uygulamaya girdi. Bu yasa ile engelli çalışanlara bazı istisnalar sağlanıyor. Bu yasa kapsamında 1 Ekim 2008 tarihinden önce ve 1 Ekim 2008 tarihinden sonra işe başlayanların emeklilik süreleri de değişiyor.

1 Ekim 2008’den önce işe başlayan engelli çalışanların emeklilik şartları SSK’lı, memur ve Bağkurlu statüsüne göre farklılık gösteriyor ve kademeli bir emeklilik şartı getiriyor. Buna göre 1991’den önce işe giren yüzde 40-59 engeli olanlar 15 yıl ve 3600 günle emekli olabiliyor. Ayrıca 1997-2000’de işe girenler 18 yıl ve 4080 günde emekli oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir