Ekonomi

Milyonlarca KYK Öğrenim Kredisi Borçlusuna Borç Silme Müjdesi

KYK öğrenim kredisi borcu olan mezunların sayısı 5 milyon civarında. Bu mezunların durumları sık sık meclis gündemine taşınıyor. 

Üniversiteli mezunların yaşadığı işsizlik sorunlarının ele aldındığı bu görüşmelerde öne çıkan gündem maddesi çoğunlukla borç silme konusu oluyor. CHP ve İYİ Parti tarafından sunulan kanun tekliflerinde borçların silinmesi talep edilirken MHP tarafından sunulan kanun teklifinde faizlerin tamamının silinmesi gerektiği ifade edildi. 

KYK BORÇLARININ SİLİNMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİ

KYK öğrenim kredisi borçlarının silimmesi adına son kanunn teklifi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’den geldi. Müzeyyen Şevkin, TBMM’ye sunduğu kanun teklifinde üniversiteli mezunların işsizlik oranlarına dikkat çekti. Konuya ilişkin detaylı açıklamalarda bulunan Müzeyyen Şevkin, Türkiye’de her 4 üniversiteliden birinin işsiz olduğunu ve üniversiteli işsiz sayısının 1 milyonu geçtiğini söyledi.

Öğrenim kredisi konusunda veriler paylaşan CHP Adana Milletvekili Şevkin, son 10 yılda öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen öğrencilerin sayısının 5 milyona ulaştığını ifade etti. Bu çerçevede KYK öğrenim kredisi ile ilgili adım atılması gerektiğini ifade eden Müzeyyen Sevkin borçların silinmesini talep etti. 

KYK Borçlarının Silinmesi Sunulan Kanun Teklifi

MADDE 1- 16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 7- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte öğrenim ve katkı kredisi borcu olan kişilerin borçları silinir. Kredi borçlarına ilişkin daha önce yaptığı ödemeler iade edilmez.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir