Ekonomi

Milyonlarca TL SGK’da Unutuldu: Vatandaşların Bilmediği 5 Maddi Destek

Bilindiği üzere Kamuilanlari.com olarak devlet tarafından sağlanan destek ödemelerini sizlere belirli aralıklarla yaptığımız haberlerle aktarıyoruz. 

Bu haberimizde siz okuyucularımıza SGK tarafından sağlanan ve vatandaşların fazla bilmediği 5 farklı destek ödemesini derledik. 

MİLYONLARCA TL SGK’DA UNUTULDU

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan maddi ödemeleri boyutları oldukça yüksek seviyede. Bu konuda 2018’in son dönemlerinde açıklanan verilerde SGK’nın yaptığı bankalara yatırılan ancak vatandaşlar tarafından çekilmeyen paraların toplamı 45 milyon TL seviyesinde. Bunun yanında direkt yapılan ödemelerin ve tüm yılın ödemeleri esas alındığında bu rakam artıyor. 

SGK’NIN BİLİNMEYEN MADDİ DESTEKLERİ

Bu kapsamda SGK tarafından sağlanan 5 destek ödemesini sizlere aşağıda aktarıyoruz. 

1-) SGK’dan Toplu Para Ödemesi

Sosyal Güvenlik Kurumu yıllarca sigorta prim yatırdığı halde emekli olamayan vatandaşlara toplu para ödüyor. Bu ödeme güncel prim tutarları hesaplanarak yapılıyor. Ödemeleri almak için ise bazı şartlar bulunuyor. BU bağlamda toplu para ödemesi için erkeklerde 25 yıl sigorta ödemesi yapmış olmak gerekiyor. Kadınlarda ise bu süre 20 yıl. Bu parayı almak için ise SGK’ya başvuru yapmak gerekiyor. 

2-) SGK’dan Çeyiz Yardımı

Kurumun kız çocuklarına sağladığı bir diğer destek ise Çeyiz Yardımı. Bu destek SSK veya Bağkurlu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına ödeniyor. Kız çocukları evlendikleri zaman yetim maaşları kesilir ancak çeyiz maaşı ile kesilen maaşın 24 aylık tutarı kız çocuğuna peşin olarak ödenir. Başvurular SGK merkezlerine yapılıyor.

3-) SGK Yol Ödemesi Yardımı

Sigortalı tıbbi (organ nakli, kanser tedavisi, acil gibi haller) veya zorunlu bir nedenden dolayı yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekiyorsa SGK yolluk ödemesi yapıyor. Yol ve gündelik ödemesi hak sahibin kendisine veya anne, baba, eş ve çocuklara PTT aracılığıyla yapılıyor. Yolluk ödemesine başvurular SGk il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine yapılıyor.

4-) SGK Cenaze Yardımı

SGK’nın bilinmeyen bir desteği ise cenaze yardımı ödemesi. Bu ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu’na 360 gün sigorta primi ödeyen bir kişi vefat ettiğinde sağlanıyor. Bu ödemeyi öncelikle eş ve çocuklar alabiliyor, eğer eş ve çocukları yoksa anne, baba veya kardeşleri bu ödemeyi almaya hak kazanıyor. Cenaze yardımı almak için SGK merkezlerine dilekçe ile başvurmak yeterli oluyor. 

5-) Annelere Doğum Parası Ödemesi

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan bir diğer destek ise annelere. Bu desteğe göre kurum yeni doğum yapmış annelere doğum parası ödemesi yapıyor. Bu ödeme tutarı Mayıs 2015’ten sonra dünyaya gelmiş çocuk sayısına göre değişiyor. Bu destekle ile anneye ilk çocuğu için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için ise 600 TL ödeme yapılır.

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir