Ekonomi

Milyonları İlgilendiriyor Asgari Ücret Neye Göre Belirlenir?

Asgari ücret konusu Türkiye’de milyonlarca kişiyi yakından ve direkt olarak yakından ilgilendiriyor. Yaklaşık 7 milyon çalışanın asgari ücret ile geçinmeye çalıştığı Türkiye’de en önemli ekonomi gündem maddelerinden birisi de maaş oranları. 

2019 yılında yapılan yüzde 26 oranında zam işçileri memnun etsede enflasyonda yaşanan artış ve alım gücünün azalması çalışanların yeni zam taleplerini gündeme getirmesine neden oldu.

Bu gelişmelerin ışığında asgari ücret belirlenirken hangi etmenler öne çıkıyor? İşte o detaylar;

ASGARİ ÜCRET NEYE GÖRE BELİRLENİR?

Asgari Ücret düzenlemeleri 01.08.2004 tarihli, 25540 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Asgari Ücret Yönetmeliği’nde yer alan kararlara göre yapılır. Bu yönetmelikte yer alan maddeye göre; asgari ücret dil, ırk, renk, cinsiyet, engellilik, siyasal düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ile benzeri sebeplere dayalı hiçbir etkenden dolayı ayrım yapılmaksızın belirlenmeli. 

Asgari ücretin belirlenmesinde ise komisyon çalışanlara ödenecek tutarı bir günlük olarak belirler. Günlük olarak belirlenen asgari ücret, daha sonra haftalık, aylık gibi düzenlemeler ile çalışanlara ödenir. 

Asgari ücrete dair görüşemeler her yıl yapılsa da Resmi Gazete’de bu karar iki yıldır. Asgari ücret belirlenirken ülkenin ekonomik durumu gibi parametreler göz önünde bulundurulur.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir