Ekonomi

Nisan Ayında Açlık Sınırı Asgari Ücret Tutarını Geçti

Türk İş Sendikası her ay düzenli olarak ekonomik araştırmalarda bulunuyor. Bu çerçevede açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarında bulunan sendika Nisan ayı sonuçlarını açıkladı. 

2019 Nisan ayı Açlık Sınırı Rakamları ile Yoksulluk Sınırı Rakamları bir önceki aya göre yükseldi ve asgari ücrte tutarını aştı. 

AÇLIK SINIRI RAKAMLARI NİSAN’DA YÜKSELDİ

Türk İş Sendikası tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre Nisan ayı açlık sınırı 4 kişilik çekirdek aile için 2 bin 107 TL oldu. Nisan ayı için belirlenen yoksulluk sınırı rakamı ise 6 bin 863 TL olarak belirlendi. 

Türk İş’in yapmış olduğu araştırmada 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “açlık sınırı”tutarı 2 bin 107 TL olarak açıklandı. Bu rakam Ocak ayında asgari ücret tutarı olan 2 bin 20 TL’nin altında bulunuyordu.

Yine söz konusu araştırmada gıda giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” tutarıda artarak 7 bin TL seviyesine yaklaştı. Yoksulluk sınırı için açıklanan rakam ise 863 TL. 

Nisan Ayında Gıda Harcalamaları Arttı

Nisan ayında artış gösteren harcalama kalemlerinin başında Gıda geldi. Mart ayına göre Nisan ayında gıda harcalamaları yüzde 4,61 arttı. 1 yıllık süre boyunca hesaplanan rakamlara göre; 1 yıl boyunca gıda enflasyonu yüzde 25.39 oranında yükseldi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir