Ekonomi

O Paraları Toplu Olarak Geri Alabilirsiniz ! Devletten Vatandaşlara Karşılıksız 10 Farklı Destek

Devletten milyonlarca kişiye çeşitli destekler sağlanıyor. Bu destekler arasında en çok rağbet göreni evlenenlere yapılan destek, emekliler için sağlanan kolaylıklar, annelere verilen destekler ve yaşlılar için sağlanan imkanlardır. 

Konu ile ilgili olarak devlet tarafından karşılıksız olarak 10 farklı destek sağlanıyor. Buna göre sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu yetersiz 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı (2022 maaşı) veriyor. 607 liranın altında geliri olan yaşlı önce defterdarlık veya mal müdürlüklerinden başvuru evrakı alacak. Başvuru kaymakamlıklara yapılacak. Ayrıca SGK tarafından uygun görülürse ayda 601 lira maaş ödemesi yapılıyor.

O PARALARI TOPLU OLARAK ALABİLİRSİNİZ 

Bazı sigortalılar emeklilik için gerekli primi tamamlayamıyor. Bundan dolayı bu kişiler o ana kadar ödedikleri prmleri SGK’dan toplu olarak geri isteyebilir. Bu bağlamda yazılı dilekçe ile başvuru yapılacak ve yaş ile sigortalılık süresi tamamlandığına kanaat getirilirse toplu olarak ödedikleri prime ulaşabilirler. 

YAŞLILIK AYLIĞI

Sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu yetersiz 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı (2022 maaşı) veriyor. 607 liranın altında geliri olan yaşlı önce defterdarlık veya mal müdürlüklerinden başvuru evrakı alacak. Başvuru kaymakamlıklara yapılacak. SGK, uygun görürse ayda 601 lira maaş ödüyor.

EVDE BAKIM MAAŞI

Konu ile ilgili olarak devlet tarafından engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara evde bakım parası  ödemesi yapılıyor. Bu ödemeden yararlanabilmek için Aile Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılıyor. Evde bakım aylığı için bakılacak kişiye tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu almak gerekiyor. Raporda ‘ağır engelli’ yazması şartı var. Ayrıca gelirin 1219 lirayı aşmaması gerekiyor. 

YAŞLILARA YARDIM

Yüzde 40 ve üzeri engelli olup da sosyal güvencesi bulunmayan engelliler, yaşlılar ile anne veya babası olmayan (yetim) muhtaç çocuklara ‘başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ tarafından 817 tl aylık bağlanıyor. Sağlık hizmeti ücretsiz. Muhtaç aylığı için başvuranın gelirinin olmaması veya gelirin 100-200 lira gibi düşük olması şartları var.

YETİMLERE MAAŞ

Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken, evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödeniyor. bu ödenek SSk veya bağkurlu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına veriliyor. 24 maaş tutarındaki bu para kız çocuğuna evlendiğinde toplu ödeniyor. Başvurular SGK’ya yapılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir