Ekonomi

Ocak ayı herkesin maaşına zam getirecek! İşte merakla beklenen zamlı maaş listesi!

2020 yılının Ocak ayında gelecek olan maaş zamları herkes tarafından merakla beklenen bir konu haline geldi. Emekli, memur, işçi demeden hemen hemen herkesin maaşına zam gelecek. Ocak ayı zam oranlarını belirleyen ek kritik etmen ise yılın ikinci yarısında gerçekleşecek olan enflasyon verisi olacak. Gitgide yaklaşan süreç için emekliler, memurlar, yaşlılar, engelliler ve evde yakınına bakanlar konuyla ilgili gündemi takip ediyor, ve zamlı maaş listesini merakla bekliyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bir önceki 6 aylık dönemdeki enflasyon oranında zam yapılırken, memurlara ve memur emeklilerine ise yüzde 4 zam ve 2019’un ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 5’i aşarsa da fark verilecek.

Memur maaşlarındaki artış, pek çok aylığı etkileyecek. Bu oranlar baz alınarak hesaplanan yeni maaşlara göre;

En düşük emekli aylığı bin 268 liraya çıkacak. Taban aylık; 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda 2 bin 127, memur emeklilerinde 2 bin 681 lira olacak.

Memurların maaşlarına zam ve enflasyon farkı yansıtılırken, aile yardımları da artacak. Eşi çalışmayan, 6 yaş altı 2 çocuğu olan memura ödenen tutar 433 liradan 481 liraya çıkacak.

Emekli doktorlara her ay yapılan ek ödeme artacak. Uzmanların aylık ek ödemesi 2 bin 502, uzman olmayanların da bin 913 liraya ulaşabilecek.637 lira olan 65 yaş aylığı 677 liraya yükselebilecek.
Evde bakım aylığı bin 471 liraya çıkabilecek. Yüzde 40-69 engelli olanların aylığı 541, % 70 ve üstü engeli olanlarınki 811 liraya çıkacak.

ASGARİ ÜCRETLE ÖDEMELER DEĞİŞECEK

1 Ocak’tan itibaren asgari ücrette de artış olacak. Bu ücret için pazarlık maratonu Aralık ayı başında başlarken, asgari ücretteki değişim pek çok ödemeyi de etkileyecek. Tüm çalışanlara ödenen asgari geçim indirimi, en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı, doğum ve askerlik borçlanması ile primlerde taban ve taban tutarlar asgari ücret zammıyla yükselecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir