Ekonomi

Ocak Ayında Ödemeler Arttı ! Annelere En Az 7 Bin 470 TL Verilecek

Devlet nüfusun yaşlanma hızının artması üzerine aileleri çocuk yapmaya teşvik etmek amacıyla çeşitli destekleri hayata geçirdi. Bu desteklerden birisi de çocuk parası. Çocuk parası doğaum yapan tüm annelere veriliyor. Annelere ilk çocukta 300, ikinci çocukta 400 ve üçüncü çocukta 600 TL ödme yapılıyor.

ANNELERE EN AZ 7 BİN 334 TL 

Ayrıca anneye yapılan en yüksek tutarlı ödeme ise rapor parasıdır. Ödemeler maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor. 2019 yılında en düşük ödeme 6 bin 367 TL olurken Ocak ayında asgari ücret ve enflasyon zammı kapsamında 7 bin 334 TL oldu. 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği sağlanırken bu para için anne ve eşinin SSK veya Bağkur’lu olması gerekiyor. Bunun yanı sıra 120 gün prim ödenmiş olması da gerekiyor.

SSK’lı çalışırken doğum yapan kadınlar, analık izni sonrası birinci doğumda 2 ay (15+15 gün, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda 6 ay süreyle yarım gün çalışıp tam maaş alıyor.

0-60 (5 yaşına kadar) aylık çocuklar için de kreş teşviği veriliyor. Anaokulu veya gündüz bakımevine çocuğunu gönderen sigortaı çalışan anneye her ay 650 TL destek sağlanmaktadır. Bu destekten de kesin tarihi itibarıyla son bir yılda SGK’ya bildirilen kazancın aylık ortalaması, brüt asgari ücretin 2 katını (2020 için 5.886TL)aşmayan anneler yararlanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir