Ekonomi

ÖTV, KDV ve Tapu Harcı İndirim Süreci Resmi Gazete Kararıyla 2019 Sonuna Kadar Uzatıldı

21 Mart tarihli Resmi Gazete’de ekonomiye dair çok önemli kararlar yayımlandı. Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile yayımlanan kararlarda ÖTV ve KDV indirimlerinin devam edeceği bildirildi. Bu kapsamda söz konusu indirimler ikinci kez uzatılmış oldu. Resmi Gazete’de yer alan kararın detayları şu şekilde,

ÖTV VE KDV İNDİRİMLERİ UZATILDI  

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile alınan karara göre; konut, otomotiv, beyaz eşya ve mobilyada alanlarında devam eden ÖTV ve KDV indirimi 30 Haziran’a kadar, Tapu Harcı indirimi ise 2019 yılı sonuna kadar uzatıldı. Daha önce 31 Mart tarihinde sona ereceği ilan edilen indirim uygulaması alınan kararlar kapsamında 30 Haziran tarihine kadar devam edecek.

Düzenlemeyle, vergisiz fiyatI 70 bin liranIn altInda olan araçlarda, ÖTV oranı yüzde 45’ten yüzde 30’a, fiyati 70 bin ila 120 bin arası olan araçlarda yüzde 50’den yüzde 35’e düştü. Ticari araşların yüzde 18 olan KDV oranı ise yüzde 1 oldu.

Beyaz eşyada ÖTV sıfırlandı, mobilyada KDV oranı yüzde 8 oldu. Söz konusu düzenleme ile ayrıca konut alımında KDV, yüzde 18’den yüzde 8’e, tapu harçları da yüzde 4’ten yüzde 3’e indirildi. 

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir