Ekonomi

Poşetlerin Paralı Olmasının Ardından Plastikler İçin Depozito Uygulaması

Plastik poşetlerin ücretli olarak satılması için düzenleme Ocak 2019’dan itibaren uygulanıyor. Plastik poşet kullanımını büyük ölçüde azaltan Çevre Bakanlığı bu konuda atılacak yeni adımlara dair bilgi verdi. 

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar tarafından yapılan açıklamada depozite sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar, 

PALSTİK KULLANIMINA DEPOZİTO

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) NOVA Teknoloji Transfer Ofisi’nin beraber yürüttükleri Türkiye Depozito İade Sistemi Projesi (TÜDİS) Açılış Toplantısı’na katıldı.

Burada plastik kullanımına dair detaylı bilgiler paylaşan Emin Birpınar, poşet kullanımı ile başlayan ücretlendirme sistemini açıkladı. Bu kapsamda depozito uygulanması hakkında konuşan Bakan Yardımcısı şu ifadeleri kullandı. 

“Çevre Kanunu değişikliği üç şey getirdi. Geri kazanım katılım payını getirdi. O kanun geldi, yönetmeliği de önümüzdeki günlerde çıkar. 2020 itibarıyla onu uygulayacağız. Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi usul ve esaslarıyla yürürlükte. Zorunlu depozito uygulaması da 2021’de bu projeden sonra başlayacak. Bu sayede birçok çevre problemini çözmüş olacağız.”

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar konuşmasının bir bölümünde ayrıca depozito ücretlerinin ne kadar olacağına ilişkin düşünülen rakamları açıkladı. Bu konuda pet şişelerin 10 kuruş olması durumunda kimsenin onları çöpe atmayacağını ifade eden Bakan Yardımcısı vatandaşların onları iade ederek parasını geri alabileceğini söyledi.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir