Ekonomi

PPK Toplantısından Çıkacak Faiz İndirimi Kararı 385 Baz Puan Olabilir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dünyada ki birçok banka ile beraber faiz kararlarını açıklayacak. Ekonomi gündeminde konuşulan konuların liste başı olan faiz indirim kararı ihtimali uzmanlar tarafından uzun süredir ele alınıyor.

Yapılan değerlendirmelerin çoğunda indirimlerin olmasına kesin gözüyle bakılırken faiz indirim oranları tartışılıyor.

PPK TOPLANTISINDAN FAİZ İNDİRİM KARARI

Para piyasalarının yakından takip ettiği PPK toplantısının hemen öncesinde önemli finans uzmanları konuyu enine boyuna ele aldılar. TCMB’nin hangi oranda indirim yapabileceğine dair görüşlerini ve gerekçelerini açıklayan uzmanların değerlendirmesinde en az 250 baz puyan indirim bekleniyor. 

Merkez Bankası tarafından alınacak karara ilişkin son değerlendirmeler ile şu şekilde; 

Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell tarafından yapılan değerlendirmede TCMB’nin 300 baz puan indirim yapabileceği öngörülürken Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey de TCMB’nin politika faiz oranını 250 baz puan indirebileceğini ifade etti. Merkez Bankası faiz indirimi adına yapılan bir diğer değerlendirme ise Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen’den geldi. Kalen değerlendirmesinde indirim beklentisini 250 baz puan olarak açıkladı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir