Ekonomi

Prim Ödeyip Emekli Olamayanlara SGK’dan Toplu Para Ödemesi

Çalışma hayatında bulunan vatandaşlar ister asgari ücret ile çalışsın ister kamu kurumlarında memur olsun yaşlandıklarında emekli olabilmek için önemli miktarda prim ödemesi yapar. 

Halen yürürlükte olan mevzata göre 2019 yılında asgari ücret üzerinden ödenen Sosyal Güvenlik Primi 358 TL. Bu rakam yatırılan tutara göre artmakta. 

Her ay devlete prim ödemesi yapan vatandaşlar emekli olmanın diğer şartlarını yerine getirmediklerinde bu prim ödemeleri SGK’da kalıyor. Ancak kurum belirli şartların karşılanması durumunda bu ödemeleri güncel oranlarla geri ödüyor. Yapılan ödemeler ise toplu halde gerçekleştiriyor. 

SGK’DAN EMEKLİ OLAMAYANLARA TOPLU PARA ÖDEMESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilen toplu para ödemesini almak isteyecek vatandaşların sağlamaları gereken koşullar 3 ana maddeden oluşuyor. Kurum toplu para ödemesi alacak vatandaşlar aşağıda yer alan koşullara haiz olmalarını istiyor. 

Toplu Para Almak İçin Sağlanması Gereken Koşullar

* Sosyal Güvenlik Kurumu’nca uygulanan mevzuata göre; toplu para ödemesi için talepte bulunan vatandaşın sigortalı olarak bir yerde çalışmamaları gerekiyor. Bunun yanında bu vatandaşların kendi işlerini de yürütmüyor olması gerekiyor. Talep edilen ilk koşul bu. 

* İkinci koşulda ise toplu para ödemesi almak isteyecek vatandaşların prim ödeme şartını sağlamaları gerekiyor. Bunun anlamı erkeklerin en az 25 yıl prim ödemesi kadınların ise 20 yıl prim ödemiş olmaları isteniyor. 

* Son koşulda ise başvuruda bulunan vatandaşların emekli olmak için yaş şartını sağlamaları gerekiyor. 

ÖZETLE: Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olmak için talep edilen şartlardan yaş şartını sağlamış ancak gün veya prim eksikliğinden dolayı emekli olamamış vatandaşlara toplu para ödemesi yapıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir