Ekonomi

SGK Çift Maaş Alma: Dul ve Yetimler İçin Değişen Sistem ile İki Aylık Ödemesi

Sosyal güvencesi bulunan bir eş yada baba hayatını kaybettiği takdirde eşi ve çocukları maaşlarını alma hakkına sahip oluyor. Belirli kriterlere göre alınan bu ödemelerde eş veya çocuklar çift maaş alma hakkına sahipler. 

Bu konuda yapılan düzenlemeler ve çift maaş alma detayları şu şekilde;

HEM EŞTEN HEM BABADAN ÇİFT MAAŞ ALMA

Dul ve emekli maaşlarında yapılan sistem değişikliğinden sonra dul ve yetimler çift maaş mümkün. Bu durumda dul ve yetim olan kadınlar sigortalı eşi, anne ya da babasının ölüm tarihine göre tek ya da çift maaş alma hakkı kazanabilecektir. Vefat eden sigortalı ölümü halinde maaşının yüzde 75’i bağlanmakta. Eğer hak saihibi bir çocuk var ise eşe yüzde 50 çocuğa yüzde 25 oranında maaş bağlanır. 

SGK’dan Çift Maaş Nasıl Alınır?

Eğer vefat eden hak sahiplerinin emeklilik statüleri farklı ise Bağ-Kur, SSK veya Emekli Sandığı iki maaşın  ikisi de tam ödenir. Ancak ikisi de SSK’lı ise yüksek olan tam düşük olan tarım ödenir. İkisi de Bağ-Kur’lu ise tek maaş ödenir. İkisi devlet memuru ve memurluk 1 Ekim 2008 öncesi başlamış ise tercih edilen maaş tam ödenir. 

Kız Çocuklarının Durumu: Kız çocukları, yaşları ne olursa olsun, bekar, dul veya boşanmışlarsa, çalışmıyor, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ya da aylık almıyorsa yetim maaşı alabilirler. Maaş başvuruları SGK’ya yapılıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir