Ekonomi

SGK’dan Babalara Sağlanan Özel Haklar ve Yapılan Maddi Ödemeler

Devlet tarafından sağlanan desteklerin bir bölümüde babalar için. Devlet tarafından babalara yönelik sağlanan bu destekler özel hak şeklinde veya maddi destek ödemesi kapsamında oluyor. 

Kamuilanlari.com olarak babalara sağlana bu özel hakları ve maddi destekleri sizlerle paylaşıyoruz. 

BABALARA SAĞLANANA ÖZEL HAKLAR

Devletin, Sosyal Güvenlik Kurumu ya da diğer kurumları aracılığıyla sağladığı özel haklar madde madde şu şekilde,

1-) Babalık İzni

Devlet eşi doğum yapan babaya, babalık izni hakkı tanıyor. Bu izin hakkı ile SSK’lı bir çalışan 5 gün ücretli izin kullanabiliyor. Bu izin hakkının yanında ayrıca çalışan babaya evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde 3 gün ücretli izin verilir

2-) Mazeret İzni Hakları

Babalara özel durumlar için mazeret izni verilir. Yukarıda bahsettiğimiz doğum izni talep eidlmesi halinde 10 gün ücretli izin olarak kullanılabilir. Bunun yanında çalışanın kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine 7 gün izin verilir. 

3-) Engelli Çocuğu Olanlara Özel İzin

Engelli çocuğu olan babalara bazı özel haklar sağlanıyor. Bu özel haklardan bir tanesi de ücretli izin hakkı. Çalışanın en az yüzde 70 ve üzerinde engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 gün ücretli izin hakkı vardır.

4-) Yarım Gün Çalışma Hakkı

Annelere sağlanan yarım gün çalışma hakkı babalara da sağlanıyor. Doğumdan sonraki süreç babalara yarım gün çalışması için hak tanınıyor. 

5-) Süt Parası Ödemesi

Çocuk doğumu sonrası anneye ödenen süt parası, anne sigortalı değilse babaya ödenir. Bu ödeme tek bir sefer 178 TL olarak yapılıyor.

6-) Dul Aylığı Ödemesi

Dul aylığı olarak tarif edinen ölüm aylığı genel olarak kadınlara ödenen bir para gibi algılanıyor. Oysa uygulamaya bakıldığında bunun için bir cinsiyet ayrımı yapılmadığını görüyoruz. Dolayısıyla eşi ölen bir erkek de ölüm aylığı alabiliyor.

7-) İşsiz Kalan Babaya Ücretsiz Sağlık Hizmeti

İşsiz kalan bir erkek çalışan, eşinin sigortalı bir işte çalışması durumunda devlet destekli sağlık yardımı alabilir. Bu durum Bağ-Kur’lu olanlar için de geçerlidir. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir