Ekonomi

SGK’dan Emekli Olamayanlara Toplu Prim Parası Ödemesi

Emekli olmak için SGK mevzuatında yer alan tüm şartların sağlanması gerekiyor. Bu başvuru şartlarından herhangi bir tanesi bile sağlanmazsa vatandaşlara emekli aylığı bağlanmıyor. 

Bu kapsamda emekli olmak için hem kadınlar hemde erkekler yaş, prim ve gün şartlarını eksiksiz olarak tamamlamalılar. 

Ancak bu şartların bazıları çeşitli nedenlerden dolayı vatandaşlar tarafından sağlanamıyor. Bu çerçevede yıllarca prim ödediği halde emekli olamayan vatandaşlara yapmış oldukları ödemeler iade ediliyor. 

SGK’DAN TOPLU PARA İADESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sağlanan toplu para iadesi her vatandaşa sağlanmıyor. Bunun hak sahiplerinin sağlamak olduğu şartlar bulunuyor. Ayrıca prim ödemelerinde de çeşitli durumların sağlanmış olması gerekiyor. Kamu İlanları olarak toplu para iadesine ilişkin tüm ayrıntıları sizlere aktarıyoruz. 

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan prim iadesi her isteyen vatandaşa ödediği primlerin geri ödenmesi olarak algılanmamalı. Bunun için hem şuan hemde sigortalılık süresince sağlanması gereken koşullar bulunuyor. 

Bu koşulların başında 5510 Sayılı Kanun çerçevesinde prim talep eden kadın ise 58, erkek ise 60 yaşında olması durumunda ödeniyor. Diğer bir deyişle emeklilik için yaş ve gün şartını sağlamış ancak primi yetmeyenlere bu ödeme yapılıyor. 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nca uygulanan mevzuata göre; tüm bu durumları sağlayan vatandaşların ayrıca toplu para ödemesi için talepte bulunan vatandaşın sigortalı olarak bir yerde çalışmamaları gerekiyor. Bunun yanında bu vatandaşların kendi işlerini de yürütmüyor olması gerekiyor. 

Tüm bu şartları sağlayan vatandaşlar toplu para iadesi için SGK’ya başvuruda bulunabilirler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir