Ekonomi

SGK’dan Hastalanan Çalışanlara İş Görememezlik Ödeneği

İş Görememezlik Ödeneği bir çalışanın çeşitlik hastalıklara yakalanarak hastalanması gibi durumlarda veya iş kazası geçirmesi halinde alınan bir ödemedir. Rapor parası olarakta bilinen bu ödemeyi almak için ise bazı koşullar bulunuyor. Detayları ile sizlere aktarıyoruz. 

İŞ GÖREMEMEZLİK ÖDENEĞİ NASIL ALINIR?

İş Görememezlik Parası için başvuruda bulunacak adayların sağlamaları gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşullardan ilki , iş göremezlik raporu aldığınız tarihten 1 yıl önceki tarih içinde en az 90 gün prim yatırmış olmanız. Diğer bir şart ise hastalığınız ile ilgili rapor almanız. Geçirdiğimiz hastalığınız ile ilgili hastaneden, hastalığınızın teşhisinin yazılı olduğu bir rapor almanız gerekiyor. Bu başvuru koşullarını sağlayan çalışanlar hastalandıklarında SGK’dan iş görememezlik ödemesi almaya hak kazanırlar. 

Ayrıca vatandaşların dikkat etmesi gereken bir diğer konuda, iş göremezlik raporunun hangi sosyal güvenlik kurumuna bildirildiğine de çok dikkat etmelisiniz. Çünkü iş göremezlik raporu aldığınız hastane kendisine yakın herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna yapabilir. İş göremezlik ödeneğinizi alabilmeniz için sizin bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumuna bildirim yapılması gerektiğine dikkat ediniz.

Bu işlemleri yapan çalışanlar iş görememezlik ödeneği almaya hak kazanırlar. Bu sürecin ardından ise Rapor parası, işverenin raporu SGK’ya bildirmesinin üzerinden en geç 15 gün geçmesiyle birlikte PTT üzerinden çalışanların hesabına yatırılmakta.

Kamu Haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.