Ekonomi

SGK’nın Bilinmeyen Evlilik Desteği: Evlenecek Kızlara 24 Maaş Tutarında Çeyiz Parası Ödemesi

Babası veya annesinin vefatı dolayısıyla yetim maaşı alan genç kızlar evlenmek istediklerinde çeyiz parası yardımı alırlar. 

Bu ödeme SGK tarafından sağlanır. Peki bu ödemeyi almak için talep edilen başvuru şartları nelerdir? Çeyiz Parası ödemesi için neler yapılması gerekiyor? Bu soruların yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz.

ÇEYİZ PARASI ÖDEMESİ VE TÜM DETAYLARI

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan desteklerden birisi de Çeyiz Parası ödemesidir. Bu ödeme anne veya babasının vefatı dolayısıyla yetim aylığı alan genç kızlara verilir. Bu ödeme detaylarına göre, SGK’dan ölüm aylığı alan kız çocukları, evlenirlerse aylıkları kesilir. Ancak evlendiği için aylığı kesilen kız çocuklarına ölüm aylığının iki yıllık tutarı kadar evlenme ödeneği verilir. 

Başvuru Yapılması Gerekiyor

SGK’dan çeyiz parası ödemesi almak için genç kızların başvuru yapmaları gerekiyor. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı başvuru yapılması gerekiyor. Yazılı başvuru yapılmazsa SGK bu çeyiz parası ödemesini otomatik olarak sağlamıyor. 

Burada önemli olan bir diğer nokta zaman aşımı. Yetim aylığı alıyorken evlenen bir genç kız 5 yıl içerisinde çeyiz parası ödemesi için SGK’ya başvuruda bulunabilirler. 

Çeyiz Parası Ödemesi Ne Kadar? Oldukça merak edilen sorulardan bir tanesi de bu ödemenin ne kadar yapıldığı. Ancak bu ödemenin sabit bir tutarı yok. Çeyiz parası alan genç kızın evlenmeden önce aldığı maaş tutarının 24 aylık ödemesi kadar ödenir. Basit bir hesapla evlenmeden önce 1000 TL alan bir genç kız evlenmeye karar verirse SGK’dan 24 bin TL çeyiz parası alır. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir