Ekonomi

SGK’nın Bilinmeyen Ödemeleri: Emekli Olamayanlara Toplu Para

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemelerden bir tanesi de Emekli Olamayanlara Toplu Para ödemesi. Emekli olamayan vatandaşlara sağlanan bu ödemeye dair bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz. 

SGK’DAN TOPLU PARA ÖDEMESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bazı ödemeler vatandaşlar tarafından bilinmiyor. Bu bilinmeyen ödemeler yüzünden kurum bünyesinde milyonlarca lira birikiyor. SGK’nın bankalara yatırdığı ancak vatandaşlar tarafından çekilmeyen para tutarı 45 milyon TL seviyesinde. 

Bu bilinmeyen ödemeler bir tanesi de SGK tarafından sağlanan toplu para ödemesi. Emekli olmak için yıllarca fedakarlık gösteren çalışanlardan bazıları çeşitli nedenlerden dolayı emekli olamıyorlar. SGK’da belirli şartların sağlanması halinde bu vatandaşlara yatırdıkları prim parasını güncel rakamlarla geri ödüyor. Peki vatandaşların sağlamaları gereken şartlar neler? İşte yanıtı;

SGK’dan Toplu Para Almak İçin Gerekli Şartlar

SGK’dan toplu para ödemesi almak isteyen vatandaşlardan sağlanması istenilen ilk koşul; Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmaması gerekiyor. Emeklilik için gerekli olan ikinci şart ise süre şartı. Bu şarta göre erkekler için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl prim ödemesi yapmış olmak. Son şart ise yaş şartını tamamlamış olmak. Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar.

Başvuru İşlemleri

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bu parayı alabilmek için SGK Müdürlüklerine başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru yapacak vatandaşlar konuyla ilgili bir dilekçe doldurarak başvurularını yapabilirler.  Vatandaşlar il SGK Müdürlükleri aracılığıyla toplu prim parası ödemesi ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir