Ekonomi

SGK’nın Cenaze Yardımı Ödeneği: Başvuru Şartları ve İşlemleri

Cenaze Yardımı Ödeneği vefat eden sigortalının ailesine ödenir. Bu ödemeler aileye bir defa yapılır. Belirli başvuru şartlarının altında sağlanan cenaze yardımı ödeği için başvuru yapılması gerekiyor. İşte o başvuru koşulları ve ödeme detayları. 

SGK’DAN CENAZE YARDIMI ÖDEMESİ

SGK tarafından yapılan cenaze yardımı ödeneğini alabilmek için vatandaşların sağlamaları gereken başvuru koşulları bulunuyor. Mevzuatta yer alan ve kurum tarafından duyurulan bu koşullara göre Cenaze Yardımı ödemesi şu vatandaşlara ödenir.

İş kazası veya meslek hastalığı sonucu, veya Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken, veya Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken, ölen sigortalının hak sahiplerine verilir. Bunun dışında 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş olan vatandaşlar vefat ettiklerinde cenaze ödemesinde lüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmaz. 

Kimlere Ödenir?

Cenaze yardımı ödemesi vefat eden sigortalının sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. 

Başvurular Nasıl Yapılır?

Cenaze yardımı ödemesi almak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumlarına yazılı başvuruda bulunacaklar. Yazılı başvuruda bulunacak adaylar dilekçelerinde sigortalının ölüm tarihini belirtecekler. Başvurular sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine yapılacak. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir