Ekonomi

SGK Ödemeleri: Hasta Olan, İş Kazası Geçiren Çalışanlara Maaş Ödemesi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başta olmak üzere çok sayıda devlet kurumu tarafından sağlanan destekleri sizlerle paylaşıyoruz.

Bu haberimizde de siz okuyucularımıza yine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan İş Görememezlik Ödeneğini ve detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. 

SGK’DAN İŞ GÖREMEMEZLİK ÖDEMESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan iş görmemezlik ödemesi hastalık, gebelik veya iş kazası gibi durumların oluşması sonucunda ödeniyor. Bu tür durumlarda bulunan vatandaşların çalışamayacak durumda olması ve raporlu olması geliyor. 

Bu ödeme çalışanların yaşadıkları sorunlar nedeniyle ekonomik anlamda mağduriyet yaşamamaları adına veriliyor. 

İş Görememezlik Ödeneği Almak İçin bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu koşullar arasında bulunan sağlanması gereken ilk şart prim şartı. Mevzuata göre çalışanının iş göremezlik raporu aldığı tarihten 1 yıl önceki tarih içinde en az 90 gün prim yatırmış olması gerekiyor.

İkinci Şart: Bu ödeneği almak isteyen vatandaşların Sağlık Raporu almaları gerekiyor. Bu ödeme için hastalığınız veya iş kazasına dair ilgili hastaneden, hastalığınızın teşhisinin yazılı olduğu bir rapor almak gerekiyor. 

Ne Kadar Ödeme Yapılıyor?

İş görememezlik ödemesi çalışanların maaşlarına göre hesaplanır. Öncelikle sigortalının 3 aylık brüt geliri ve 3 aylık prim günü ayrı şekilde toplanır. Elde edilen 3 aylık brüt gelir rakamı, 3 aylık prim gününe bölünür. Elde edilen sonuç raporda belirtilen gün sayısı ile çarpılır.

Ödemeler Nereye Yapılıyor?

İş Görememezlik Ödemesi almak için başvuru yapan vatandaşların durumları kabul edildiğinde ücretleri yukarıda yer alan hesaplamaya göre SGK tarafından ödenir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu ödemeleri PTT’ye yapar. Bunun yanında eğer SGK sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa iş görememezli parası sistemde tanımlı banka hesabınıza yatırılır. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir