Ekonomi

SGK Uzmanından ‘EYT için Oluşturulan Kurul Hangi Amaçla Kuruldu?’ Sorusuna Yanıt

Emeklilikte Yaşan Takılanlar ile ilgili gelişmeler anlık olarak değişebiliyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen EYT talimatı milyonlarca vatandaşı mutlu etmişti. 

EYT Yasası için umutlanan vatandaşların bu sevinçleri ise fazla uzun sürmedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yapmış olduğu konuşmasında EYT yasası için bir çalışma olmadığını ve düzenlemenin de gündem de yer almadığını belirtti. 

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan gelen EYT açıklamasında yasanın birden çıkmasının mümkün olmadığı ifade edilmiş bu konuda popülist davranılmayacağı ifade edildi.

EYT KURULU HANGİ AMAÇLA KURULDU?

Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı kanadından gelen EYT açıklamalarının ardından, Cumhurbaşkanlığı tarafından oluşturulan EYT kurulunun hangi amaçla oluşturulduğu merak ediliyor. 

Bu konuda Posta Yazarı Ekrem Sarısı kendisin sorulan bir soruya verdiği yanıtla açıklamada bulundu. İşte sorulan o soru ve yanıtı;

SORU: 1978 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 15 Ocak 1995. Toplam 5350 gün prim ödemem bulunuyor. 3 çocuğum var. EYT yasası çıkarsa emekli olabilir miyim?

CEVAP: Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. 400 gün daha prim ödeyerek priminizi 5750 güne tamamlamanız şartıyla, 51 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Doğumlarınızın sonrasındaki iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen 400 gününüz varsa, prim eksiğinizi doğum borçlanmasıyla tamamlayabilirsiniz. Priminizi 5750 güne tamamladıktan sonra bir emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkarsa, siz de yararlanırsınız. Ancak sorunuzun bu kısmına yasa çıkıp, yasa görüldükten sonra daha sağlıklı cevap verilebilir. Çünkü yasanın çıkıp çıkmayacağı belli olmadığı gibi, henüz ortada bir yasa tasarısı da yok. Şu anda yapılan, EYT’nin getireceği maliyetin hesaplamasıdır.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir