Ekonomi

SGK Uzmanının EYT Açıklaması! Erken Emeklilik ve Ne Zaman Emekli Olurum Değerlendirmesi

Türkiye’nin en önemli ekonomi ve siyasi gündem konularından birisi emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar. 

Emekli olmak için yaş şartı düzenlemesini bekleyen vatandaşlar bu konuda atılacak adımları merak ediyorlar. Bu çerçevede vatandaşlar ayrıca kendi durumlarına ilişkin soruları uzmanlara yöneltiyorlar.

Bu haberimizde siz okuyucularımıza EYT ile ilgili sorulan ve Posta gazetesi yazarı Ekrem Sarısu’nun kendi köşesinde yanıtladığı iki soruyu aktarıyoruz. 

EYT İLE İLGİLİ 2 SORU 2 CEVAP

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların merak ettiği konulara soru cevap şeklinde yanıt veren Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu vatandaşları bilgilendirdi. Bu çerçevede EYT ve erken konusunda sorulan soru ve yanıtları şu şekilde;

Soru: 3 Eylül 1979 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 16 Şubat 1994. Toplam 7000 günden fazla prim ödemem var. Sistemde emeklilik yaşım 54 görünüyor. 18 ay askerlik yaptım. Askerlik ödemesi ya da başka bir şekilde erken emeklilik gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

Cevap: 1994’teki girişinizde adınıza prim ödemesi varsa, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olmadığından bundan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşınızı dolduracağınız 3 Eylül 2033’te emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yaptığınızdan, askerlik borçlanması priminizi artırır, ancak emekli olma şartlarınızı değiştirmez.

Soru: 25 Ocak 1989 doğumluyum. Askerden önce 9 Haziran 2008’de SSK’lı oldum. 2950 gün prim ödemem var. Askerliğimi de ödediğim taktirde, ne zaman emekli olabilirim? ?

Cevap: En geç 1 Ocak 2036 tarihine kadar 4250 gün daha prim ödeyerek priminizi 7200 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir