Ekonomi

SGK’ya Yıllarca Prim Ödeyen Ancak Emekli Olamayanlara Toplu Para İadesi

Kamuda özel sektörde çalışan milyonlarca vatandaşın ortak hayali rahat bir yaşlılık dönemi geçirmek adına emekli olabilmek. 

Emekli olmak adına çalışma hayatı boyunca çok sayıda fedakarlık gösteren vatandaşlar yaş şartı, prim şartı ve gün şartını tamamlamayı amaçlıyorlar. 

Ancak çeşitli nedenlerden dolayı emekli olmak için gerekli bu başvuru koşullarından birini veya bazılarını yerine getiremeyen vatandaşlar emekli olamıyorlar. Bu kapsamda yıllarca prim ödeyen vatandaşların paraları geri iade ediliyor. 

SGK’DAN EMEKLİ OLAMAYAN VATANDAŞLARA TOPLU PRİM PARASI İADESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışma hayatı içerisinde yer alan vatandaşlara sağlanan toplu para iadesi, kurum tarafından otomatik olarak yapılmıyor. Toplu para iadesi talep eden vatandaşların kuruma yazılı başvuruda bulunması gerekiyor. 

Ayrıca toplu para iadesi her vatandaşa da yapılmıyor. Bu ödemeyi alabilmek için sağlanması gereken başvuru koşulları bulunuyor. İşte o koşullar ve yapılması gereken işlemler;

Öncelikle toplu para iadesi almak isteyen vatandaşların emekli olabilmek adına gereken şartlardan bazılarını sağlamaları gerekiyor. Bu şartlardan en önemlisi ise vatandaşların yaş şartını sağlaması. Yaş şartını sağladığı halde prim eksiği bulunan vatandaşlara yapılan bu toplu ödemelerde diğer koşullar ise şunlar. 

SGK’dan toplu para ödemesi almak için sağlanması gereken diğer bir şart ise çalışma şartı. Toplu para iadesi talebinde bulunacak vatandaşların bir iş yerinde çalışmamaları yada kendi işini yürütüyor olmamaları gerekiyor. 
Örneğin; 25 yıl çalışması, 5975 gün prim ödemesi ve 58 yaşında emekli olması gereken bir işçi, emeklilik yaşını doldurmuş olmasına rağmen prim gün sayısı 3000 ise; emeklilik için 8 yıl daha çalışması gerekeceğinden, prim iadesi talep edebilir.

Söz konusu ödemeler için başvurular ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak. 

Devlet Desteklerinden Haberdar Olmak için 

Android Mobil Uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS Mobil Uygulamamız için TIKLAYINIZ

Memur alım ilanları diğer adaylar ile incelemek için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir