Ekonomi

Sicil Affı Mı Geliyor? TBMM Başkanlığı’na Kanun Teklifi Sunuldu

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, TBMM Başkanlığı’na kredi ve kredi kartı sicili bozuk olan vatandaşlara sicil affı getirilmesi için kanun teklifi verdi. Gürsel Tekin tarafından sunulan kanun teklifin sicil affının yanı sıra kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşların borçlarının yeniden yapılandırılması da talep edildi. 

Kredi sicili bozuk olan vatandaşlara yönelik sunulan kanun teklifinin detayları şu şekilde;

KREDİ VE KREDİ KARTI SİCİLİ TEMİZLENSİN

Meclise sunulan kanun teklifinde ekonomide yaşanan dalgalı süreç vurgulandı. Bu kapsamda vatandaşların bir başkasına kefil olma, askerlik, işsiz kalma ve evlilik gibi çeşitli nedenlerden dolayı kredi ve kredi kartı kullandığı ifade edildi. Bu kullanımlar sonrası çok sayıda boçlu vatandaşın olduğunu ve bu borçların ödenemediği ifade edildi. 

İşte Gerekçede Yer Alan Açıklama

“Borçlu kişi sayısı, ihtiyaç ve diğer kredilerde 25 milyon 80 bin kişiye çıktı. Buna bağlı olarak son 5 yıl içerisinde icraya verilen vatandaş sayısı ise 4 milyonu aşmış durumda. Toplumsal bir yara haline gelen bu sorunun acilen çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Ödenemez duruma gelen kredi kartları ve tüketici kredilerinin ana paraları tüketicinin gelir düzeyine göre ödenebilecek taksitlere bölünmesi, faiz ve diğer borçlarının silinerek yeniden taksitlendirilmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda vatandaşa sicil affı getirilerek temiz bir sayfa açılması gerekmektedir.”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına iletilen kanun teklifinin gerekçesinde ayrıca bazı dikkat çeken verilerde yer aldı. Bu verilere göre; tüketici kredisi ve kredi kartı dolayısıyla oluşan borcun toplamı 524 milyar TL olarak açıklandı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir