Ekonomi

Sıfır Otomobillerdeki İndirim ve Kredi Olanakları İkinci El Otomobil Piyasasını Düşürdü

Günümüz ekonomisinin sürekli hareket halinde olması konut ve otomobil fiyatlarını da etkiledi. Özellikle sıfır otomobil fiyatlarındaki indirim ve kredi olanakları, otomobil sahibi olmak isteyen birçok vatandaşın dikkatini çekiyor. Sıfır otomobil fiyatlarındaki ciddi düşüş oranı, otomobile yönelik alınan kredilerdeki imkanların artışı ve düşük kredili faiz olanakları, ikinci el piyasasını ciddi oranda düşürdü, fiyatlarını da artırdı.

Sıfır otomobillerin fiyatlarındaki ciddi düşüş oranı ve indirimler, ikinci el otomobil piyasasını vurdu.

Kocaeli’de bulunan oto pazarındaki 2. el araç satışı yapan esnaf, yapılan indirimlerden etkilendi. Sıfır otomobillere yönelik artan talep sonrasında ikinci el araçlarda yaklaşık yüzde 15 civarında artış gözlendi.

Esnaf, sıfır ve ikinci el araçlar arasındaki fiyat farkının çok fazla olmasından dolayı ikinci el otomobillerde sürekli zam görüldüğünü belirterek, yükselişin devam edeceğini düşündüklerini belirttiler. İkinci el otomobil almak isteyen vatandaşlar ise fiyatların çok yüksek olduğunu söylediler.

YATIRIM ARACI : OTOMOBİL
24 yıldır araç alım satımı yapan esnaflardan biri, insanların dolar yerine otomobile yatırım yaptıklarını söyleyerek, “Galericilik ve oto alım işi yapıyorum. Şu an Türkiye şartlarına baktığımız zaman otomobil piyasasında fiyatlar bir hayli yüksek. Ama bunun sebebi ile bayilerdeki sıfır model araçların fiyatlarının çok uygun olması olarak gösterilebilir. İkinci ele bunun yansıması devam ediyor. Kocaeli ve Türkiye genelindeki oto pazarlarına baktığımız zaman geçtiğimiz yıllara göre hareketliliğin olduğu gözüküyor. Araca yatırım yapan insanlar kazandı. İnsanlar dolar yerine araç satın alarak bunu yatırım aracı olarak görmeye başladı. Türkiye’de böyle bir artış falan yoktu. 24 yıl oldu ben bu işi yapalı. Şu an farklı bir çağ yaşanıyor. Araç bulmakta güçlük çekiyor insanlar. Bu da otomobil sektörünün hızlı olduğunu, insanların yatırım aracı olarak otomobili gördüğünü gösterir. Şu anda araçların fiyatlarında yüzde 15 oranında bir artış oldu. Ama benim fikrime göre bu yükseliş devam edecek. Bu yükseliş, sıfır araçlar ile ikinci el araçlar arasındaki fark azalmadıkça devam edecek” dedi.

FİYAT ARTIŞININ SEBEBİ BİLİNMİYOR

Araç almak için oto pazarına gelen vatandaşlardan biri ise, fiyatların beklediğinden daha yüksek olduğunu belirterek, “Emekliyim. Şöyle bir araç satın almak için bakınalım dedik. Fiyatlara baktık, fiyatlar çok yüksek. Neden bu kadar pahalı olduğunu bilmiyoruz. Bir araç baktım. 2000 model araç için 13 bin 500 TL istiyor. Araç güzel ama fiyatı çok yüksek” diye konuştu.
İkinci el otomobil pazarı.

BAZI ARAÇLAR TAM 10 BİN LİRAYA YÜKSELDİ
İkinci el otomobil fiyatlarındaki artıştan etkilenen başka bir vatandaş ise, “Ailemi taşımak için ikinci el bir binek araç almayı düşünüyorum. Araç fiyatlarını biraz yüksek buluyorum. Ama alım satımın olmayışı fiyatların yükselmesine neden oluyor. Pazarlıkla alabiliyorsunuz araçları. Yaklaşık 30 bin TL değerinde olan araçlarda fiyatlar 4-5 bin TL yükselmiş durumda. Bunları çıplak gözle yaklaşık 4 aydır izliyoruz. Geçen ayla kıyaslamak gerekirsek, piyasada bir bulanı oldu. Nedense bazı araçlarda fiyatlar yaklaşık 10 bin TL yükseldi. Ama ileriki günlerde düşeceğini bekliyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir