Ekonomi

Sigortasız Çalışanlar Yaşı Tutuyorsa Emekli Olabilir! Milyonları İlgilendiren Emeklilik Açıklaması

Erken emeklilik hayali kuran vatandaşlar EYT gelişmesini yakından takip ediyor. EYT mağduru dışında sigortasız olarak uzun yıllar çalışmış ya da çalışmak zorunda bırakılmış insanlarda var. Bu insanlarda kendilerine bazı hakların verilmesini talep ediyor.

Sigortasız çalışan kişilerde yaşlarını doldurmaları halinde nasıl emekli olabilir? Emeklilik şartları, bankaların verdiği emekli kredisi, askerlik ödemesi ve tüm detaylar haberimizde yer alıyor. Binlerce aday yaş şartını yerine getirmiş ancak eksik prim ödemesi nedeniyle emekli olamıyor.

Prim ödemelerini ve askerlik dönemi ödemelerini yapanlar nasıl emekli olabilir? Sigortasız çalışan vatandaş dava açarak bu durumu kanıtlarsa sigortasız olarak çalıştığı yılların primini öder ve emekli olabilir. Ancak kanıtlanmazsa sigortalı olarak sayılmaz.

Erkeklerde askerlik süresi boyunca (ne kadar askerlik yapmışsa) ona göre prim ödemesi yapılabilir. 18 ay, 15 ay ya da daha kısa süreli askerliklerin prim ödemesi yapılabiliyor. Ancak sigortasız çalışan bir kişi eskiye dönük prim ödemesi yapamıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir